İÜ’den Sille’ye “Çocuk Şiirleri Ormanı”

AJANS ÜNİVERSİTE- Fatma ÇELİK

Çocuklara yönelik olarak hazırlanan proje, şiir ve ağaç sevgisini bir araya getirmeyi hedefliyor. Projeyi yürüten İÜ öğrencilerinden Rana Bozkurt, iç staj projesi kapsamında çocuklar için, onları hem doğaya yaklaştıracak hem de edebiyatı sevdirmeye yönelik bir proje yapmak istediklerini, “Çocuk Şiirleri Ormanı” sosyal sorumluluk projesinin de bu şekilde ortaya çıktığını ifade etti.

Danışmanlık görevini İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Arş. Gör. Nil Çokluk Cömert’in üstlendiği proje için Konya Selçuklu Belediyesi yetkilileri ile iletişime geçtiklerini belirten Bozkurt, belediyenin de yardımıyla projeyi Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille Köyü İlkokulu öğrencileri ile birlikte hayata geçirdiklerini söyledi. Projenin esas amacının çocuklara doğa ve edebiyat sevgisini bir arada aşılamak olduğunu belirten Bozkurt, bu nedenle oluşturdukları ormana “Çocuk Şiirleri Ormanı” adını verdiklerini ifade etti.

Selçuklu Belediyesi’nin tahsis ettiği alanda fidan dikimini gerçekleştirdiklerini belirten Talha Mertoğlu ise Sille Köyü İlkokulu’nun 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ile birlikte okul müdürü ve öğretmenlerin de  dikime katıldığını söyledi.

Önemli Şairlerin Çocuk Şiirleri Seçildi

Projeye katılan Selçuklu Belediyesi Sille Köyü İlkokulu öğrencileri belediye çalışanlarının yardımıyla önce fidanları diktiler, sonra da her fidana bir şiir yapıştırdılar. Proje için İÜ öğrencilerinin seçtikleri Nazım Hikmet’ten Sunay Akın’a pek çok şairin çocuk şiirleri seçildi.

Çocuklar ve Ağaçlar Şiirle Büyüsün

Projeye katılan ilkokul öğrencilerinin her birinin diktiği fidana bir şiir yapıştırdığını söyleyen Bozkurt, “Böylelikle toprağa ağaçla birlikte birer şiir de dikmiş oldular. Böylelikle onlarla birlikte geleceklerine şiirlerin ve ağaçların kök salmasını, ağaçla birlikte çocukların da bu şiirlerle büyümesini istedik. Kendi ağaçlarının bir şiir ağacı olduğunu bilsinler ve böyle bir bilinçle yetişsinler istedik” şeklinde konuştu.

IMG_5344
İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğrencileri; Rana Bozkurt, Neşe Kardelen Genç, Talha Mertoğlu, Cemalettin Avcı, Ekrem Buğra Karagöz, Enes Bölük

“Gözlerindeki Mutluluk Tarifsiz”

Proje ekibinden saha çalışmasını yürüten öğrencilerden Talha Mertoğlu, Ekrem Buğra Karagöz ve Cemalettin Avcı ile birlikte proje için Konya’nın Sille Köyü’ne gittiklerini ve ilkokul öğrencilerinin sevincini yakından gözlemlediklerini söyledi.

Yerel basının da projeye ilgi gösterdiğini belirten Mertoğlu, köy çocuklarının sosyal sorumluluk projelerine son derece açık olduklarını söyledi. Mertoğlu, düşüncelerini “Havanın soğuk olmasına rağmen katılım çok iyiydi. Hep birlikte ağaçları dikeceğimiz alana gittik. Birlikte ağaçları dikip şiirleri yapıştırdık. Çocukların gözlerinde gördüğümüz mutluluk tarif edilemez” şeklinde ifade etti.

Köy çocuklarının okul dışında yapacakları her türlü sosyal faaliyetin onlar için önemli olduğunu ifade eden Mertoğlu, bu faaliyetlerden birini gerçekleştirdikleri için memnun olduklarını belirtti. Projenin tek bir okulla kalmayıp tüm ülkeye yayılmasını dilediklerini söyleyen Mertoğlu, bu proje ile çocuklara İstanbul Üniversitesi’ni de tanıtma imkânı bulduklarını ifade etti.