İÜ’den Milli Takıma Uzanan Başarı: Murat Kaya

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

1984 yılında Erzincan’da doğan Murat Kaya 2003 yılında İÜ Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) kazanarak üniversitenin büyük ailesine dâhil oldu. 2006 yılında ise henüz mezun olmamışken Kaya, İÜ Futbol ve Futsal takımları antrenörlüğüne getirildi. 2008 yılında İÜ’den mezun olan Kaya, antrenörlük görevini sürdürdü. Şu an Marmara Üniversitesi Hareket ve Antrenman Bilimleri Bölümü’nde Yüksek Lisans yapan başarılı antrenörümüz Milli Takımdaki görevi ile beraber İÜ’deki çalışmalarının da devam edeceğini söylüyor.

DSC_1546


“12 Şampiyonluk Yaşadık”

2013 ve 2015 yıllarında Üniversiteler Arası Avrupa Dördüncüsü, 2014’de ise namağlup çıktıkları çeyrek final maçında Fransa’ya elenerek beşinci olduklarını ifade eden Kaya, Türkiye Futbol Federasyonu Futsal Ligi ve Üniversiteler arası liglerin toplamında 12 Türkiye şampiyonluğu yaşadıklarını söyledi. Öte yandan Milli Takıma 18 sporcu göndermenin de gururunu yaşadıklarını belirten Kaya, “Tabi ki bu başarıların arkasında istikrar yatıyor. Üniversitemiz ve özellikle de Spor Birliği birimimizin bize verdiği destek ve sağladığı imkânlar başarıda devamlılığı getirdi” diye konuştu.

“Her Antrenörün En Büyük Hayalidir”
Her oyuncu ve antrenörün en büyük hayalinin kendi ülkesini temsil edebilmek ve milli marşını okuyabilmek olduğunu vurgulayan Kaya, kendisine bu gururu yaşamasına yardımcı herkese minnettar olduğunu dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak bizi her zaman destekledi ve yanımızda oldu. 2012-2013 ve 2014 yıllarında katıldığımız Avrupa Şampiyonaları’nda bizzat yanımızda olarak desteklerini esirgemedi. Bu başarılarımızda katkısı olan ve bize inanan Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Prof. Dr. Hasan Alpak, Prof. Dr. Güven Kaşıkçı, Prof. Dr. Benan Müsellim ve Yrd. Doç. Dr. İlker Yücesir hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi iletirim.”

“İÜ Oyuncularıyla Çalışmak Ekstra Mutluluk Nedeni”
Her oyuncularının Milli Takıma gidişinin onları ayrı ayrı gururlandırdığını kaydeden Kaya, “Düzenli bir şekilde devam eden çalışmalarımız sonucunda Milli Takıma gidecek oyuncu sayısının daha da artacağını düşünüyorum. Milli Takım Teknik Sorumlumuz Sercan Görgülü hocamızın kadro seçiminin ardından İstanbul Üniversitesi’ndeki oyuncularımla çalışırsam bu bende ekstra bir mutluluk nedeni olur” ifadelerini kullandı.

Kaya, son olarak hedeflerde bir değişiklik olmadığını söyledi ve “Uzun yıllardan beri ülkemizde futsalın gelişmesi için çalışmalarımız vardı. Bu çalışmalarımıza devam edip, yeni projeler oluşturup ülkemizi Avrupa ve Dünya Futsal klasmanında daha üst seviyelere ulaşması için çalışacağız” dedi.

 

1558582_712172588841546_3908109814165325529_n