İÜ’den bir yıldız daha kaydı

AJANS ÜNİVERSİTE – Merve KOYUNCU

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim üyelerinden ünlü arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel, gerçekleştirilen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

DSC_0004İÜ Edebiyat Fakültesi bugün bir yıldızını daha kaybetti. Bilim ve kültür dünyasına sunmuş olduğu katkılar sayesinde ulusal ve uluslararası üne sahip ünlü arkeolog Çambel, bugün son yolculuğuna uğurlandı. İÜ Edebiyat Fakültesi Şeref Holü’nde gerçekleştirilen cenaze tören, Çambel için gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Ardından, başta İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşarı Emin Nedim Öztürk ve Çambel’in hayatlarında yer etmiş daha birçok kişi konuşma yaptı.

Törene katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, gönderdiği telgrafta başsağlığı dileklerini şu sözlerle dile getirdi:

“Türkiye’nin dünyaca ünlü arkeologlarından Halet Çambel’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Sonsuza kadar yaşayacak olan Çambel’in ruhu ulusal ve uluslararası boyutta imza attığı önemli çalışmalarla bahsedilecektir.”

Törende konuşma yapan İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak,  İstanbul Üniversitesi’nin önemli olma özelliğinin kendiliğinden değil kurumsal ve kültürel bir hafızanın zihinsel sonucu olarak ortaya çıktığını ifade etti. Ak, İÜ’nün bu onuru kazanmasının en önemli etkilerinden birisinin edebiyat fakültesi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“REHBERLİĞİ İLELEBET DEVAM EDECEK”

“İÜ Edebiyat Fakültesi’yle her zaman gurur duymuşumdur. Halet Hocamızın temsil ettiği kuşağın en önemli özelliklerinden birisi de şüphesiz mesleki yetenekleri ve göz kamaştırıcı alan özellikleridir. Ama bunların hepsini geride bırakacak olan en önemli özelliklerinden birisi, kendi kişiliği ve davranış biçimiyle bu kültürün oluşmasına sundukları katkı ve hizmetlerdir. Üniversite hayatının akademik hayat olarak tanımlandığı ve toplum içerisinde üstünlük kazandığı itibarına ancak bu ulu çınarların titizlik ve prensipleriyle oluşmuştur. Bize böyle bir miras bıraktıkları için kendilerine gönülden teşekkür ediyorum. Hocamız bugün aramızdan bedenen ayrılsa da eserleri, kişiliği ve bize olan rehberliğini ilelebet sürdürecektir. Ve bu duygularla yakınlarını ve sevdiklerini rahmetle anıyorum.

DSC_0021

ÖLMEYECEK ESERLERİYLE EBEDİ YAŞAM

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, hayatın her zaman bu ölüm yolculuğa üzerine kurulmuş olduğunu dile getirirken konuşmasına şöyle devam etti:

“Ne kadar yaşarsak yaşayalım, bir gün hepimiz bu yolculuğa çıkacağız. Ne var ki arkasında ölmeyecek eserler bırakarak aramızda ebedi olarak yaşayacaktır. Halet Hocamız fakültemize ve arkeoloji tarihine adını altın harflerle yazdırmış çok değerli bir şahsiyettir. Pek çok ödüle sahip olan bu değerli hocamız en son 2010 yılında Kültür Bakanlığı’nın sanat alanındaki büyük ödülünün sahibi olmuştur. Arkeoloji alanında ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında başarıyla temsil eden değerli bir bilim insanıdır. Türkiye arkeolojisi kendisini her zaman şükran ve minnetle anacaktır.”