İÜ’de Uluslararası Semiyotik Konferansı Düzenleniyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

Konferasın koordinatörlüğünü yapan İÜ Enformatik Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Gülseçen, konferansın açılış konuşmasında, bu konferansın dört kez yurtdışında düzenlendikten sonra ilk kez beşincisi olarak ülkemizde düzenlendiğini belirtti ve konferansın bu seferki konusunun “Kültürel Mirasın Semiyotiği, Otantikten Enformatiğe” olduğunu söyledi.

DSC_0274

Kültürel mirasın göstergebilimi, Eero Tarasti tarafından iki yıl önce başlatıldığını ve Tarasti’nin Varoluşcu Göstergebilim teorisinden temellenen uluslararası bir araştırma projesi olduğunu anlatan Prof. Dr. Gülseçen şunları kaydetti:

“Projenin şimdiye kadar, seksenin üstünde uluslararası akademisyenden oluşan bir üye topluluğu var. Bugüne kadar Imatra, Kaunas, Roma ve Sofya’da toplantılar yapıldı. İstanbul toplantısı, bu toplantıların devamı niteliğinde, konferans konuya ilgi duyan herkese açık olarak gerçekleşecek.”

Konuşmasında son olarak konferansın düzenlenme amacına değinen Prof. Dr. Gülseçen, “Kültürel Mirasın Semiyotiği projesi, Romanyalı semiyotikçi ve matematikçi, seçkin akademisyen Solomon Marcus’un 90. yaşını kutluyor. Marcus, semiyotik çalışmalarına katkılarının derinliği ve yaratıcılığıyla Avrupa bilim geleneğinin temsilcisidir. Onur konuğumuz Prof. Marcus, ‘Kültürel Miras: Tuzaklar ve Dramatik Seçenekler’ başlıklı bir konferans verecek” şeklinde konuştu.

Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Onur, “Bu kongre bütün göstergebilimcilere kültür mirasının semiyotiğini tartışmak için bir çağrıdır. Yabancı katılımcılara İstanbul’un en güzel mevsiminde burada oldukları için teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın, konuşmasında İstanbul temalı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda İstanbul’un dünya açısından turistik değerini rakamlarla göstererek, konferans ve kongre bakımından da İstanbul’un dünyada ilk sıralarda olduğunu vurguladı.

DSC_0317

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Mert Savrun, böylesine büyük bir uluslararası konferansın, üniversitemizde düzenlenmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti.