İÜ’de Sosyal Medya Festivali Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE–Yusuf EREN

Fotoğraf-Osman DEMİRKIRAN

Üniversite Medya Birliği kurucu ortaklarından olan ‘’İstanbul Üniversitesi Sosyal Medya Kulübü’’ ve Prof. Dr. Seçkin Dindar’ın başkanlığını yürüttüğü ”Sosyal Medya Festivali’’ 14 ile 15 Mart tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Bilsel salonunda gerçekleşti İki gün süren Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı Sosyal Medya Festivali renkli görüntülere sahne olurken gazeteci, sinemacı, oyuncu, marka ve ajanslar sosyal medya konusunu değerlendirerek sosyal medyanın insan üzerindeki etkilerine değindiler.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü adına, Rektör Danışmanı ve Sosyal sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Seçkin Dindar’ın açılış konuşmasının ardından sırası ile, İÜ Sosyal Medya Kulübü Danışmanı, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bayartan, Üniversite Medya Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Şeniz, Üniversite Medya Birliği Sosyal Medya Komisyonu ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Medya Kulübü Başkanı Fatih Demirci festivale ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Haberci Gözünden Sosyal Medya” bölümü ise Star TV ana haber sunucusu Nazlı Çelik, FOX TV ana haber sunucusu Fatih Portakal ve HaberTürk TV sunucusu Pelin Çift’in katılımları ile gerçekleşti. Sosyal medyanın insan üzerindeki etki ve değişimlerine değinen sunucular sektörün riskleri ve zorlukları hakkında bilgi verdi.

Sinema ve televizyon dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği festivalde Sinema yazarı Fırat Sayıcı, geleneksel medya ile dijital medya arasındaki farka değinerek medya kuruluşlarının yeni arayışlar içerisine girmeye çalıştığının altını çizdi. Murat Şeker ise: ‘medyadaki sansür insanları sosyal medyaya yöneltiyor’ dedi. Oyuncu Ömür Gedik ile Tuba Ünsal da aktif birer sosyal medya kullanıcısı olduklarını belirterek son zamanlarda ülkedeki sosyal paylaşım platformlarındaki insan artışına ve TV dünyasında yaşananların sosyal medyada ne kadar yankı uyandırdığı hakkında istatistiksel verileri ele aldılar.

“Sosyal ortamlar insanların birbirini sevmediğinin göstergesi”

Ceyhun Yılmaz’ın sunduğu “Sosyal Medya Show” bölümünde Yılmaz, sosyal ortamların insanların birbirini sevmediğinin bir göstergesi olduğuna, insanların yalnızlıklarını gidermek istedikleri için böyle bir arayışa geçtiklerine dikkat çekerek sosyal medyada aynı zamanda yüksek sayıda takipçiye ulaştığını kendileriyle birçok sosyal sorumluluk projelerine imza attıklarına da vurgu yaptı. Sosyal medya ile ilgilenen birçok ajans ve markaların konuşmalarının ardından etkinliğin son bölümünde Okan Bayülgen ile sosyal medya söyleşisi izleyenler açısında keyifli dakikalara sahne oldu.

 

DSC_0609

Kapanış konuşmasının ardından plaket törenleri yapılarak festival sona erdi.

İÜ’de Sosyal Medya Festivali Gerçekleştirildi” konusunda Bir Fikir

  1. Salonun ismi “Cemil BİLSEL” dir. Küçük bir harf hatası olmuş:)

Yorumlar Kapalı