İÜ’de Makyaj Eğitimi Verildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif Nur BİLGİÇ

Fotoğraf- Efe SÖNMEZ

RTS ikinci sınıf öğrencilerine “Program Yapımcılığı” dersi kapsamında Cep Sineması’nda verilen eğitimde, öğrenciler üzerinde birçok makyaj tekniği uygulayan Uzungör, Plasto adındaki makyaj malzemesiyle vücut üzerinde kesik ve yaraların nasıl yapılacağını anlattı.

Birçok dizi ve film setlerinde görev yapan makyaj uzmanı Eva Uzungör, defilelerde şov makyajları, teatral makyaj, güzelleştirici makyaj gibi birçok farklı makyaj türünün olduğunu söyledi. Konuşmasında tiyatroda sahne makyajının daha yoğun ve abartılı yapıldığını belirten Uzungör, doğal makyajın vesikalık fotoğraf çektirme benzeri işlerde cilt kusurları kapatılırken daha doğal görünmek için yapıldığını ifade etti. Konuşmasında makyajın film setlerindeki önemine de değinen  Uzungör,  “Setlerde en çok yorulan genellikle makyözlerdir.  24 saat ayakta kaldığımız zamanlar oluyor. Makyaj olmadan yönetmen film çekmeye başlayamaz.” diyerek film çekimlerinde makyajın önemini vurguladı.  Konuşmasında görselliğin önemine de dikkat çeken Uzungör, erkeklerin makyaja pek yanaşmadığını ancak erkekler için de makyajın gerekli olduğunu, “İbrahim Tatlıses bensiz bir yere gidemezdi. Yemek yerken, alışveriş yaparken etrafında sürekli muhabirler olurdu. Göze hitap edebilmek için makyajlı olmak zorundaydı” diyerek örneklendirdi.

Doktorlar dizisinde makyöz olarak çalışırken yara benzeri makyaj işlemlerini doktor koçluğunda yapıldığını söyleyen Uzungör, geçen yaz bir korku filmin çekiminde yönetmenin parçalanmış kafa istediğini belirtti. O anki koşullar içinde bir kafanın içini karpuz ve ekmekle doldurarak parçalanmış beyin görüntüsü elde ettiklerini açıklayarak yaratıcılığın önemine dikkat çekti.

 

 

_DSC0068

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_DSC0075