İÜ’de Etnik Caz Rüzgarı

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

Orkestra şefliğini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Üyesi Levent Altındağ’ın üstlendiği, İstanbul Üniversitesi Caz Orkestrasının çaldığı dinletide Kalamış, Uzun İnce Bir Yoldayım, Üsküdar’a Gider İken, Mısırlı ve Yollarına Baka Baka eserlerini çaldılar.
Dinletinin ardından solist Esat Kabaklı, çeşitli eserleri saz eşliğinde  dinleyiciyle buluşturdu. Türk Halk Müziği konserinin sonunda sanatçıya çiçek takdim edildi.

DSC_0223

Esat Kabaklı Kimdir?

Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini ve ardından da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarını bitirdi (1986).Elazığ Musiki Cemiyetinde kurduğu Halk Müziği Topluluğunu uzun yıllar yönetti.

1982 yılında TRT Erzurum Radyosu T.H.M. Ses Sanatçılığı Sınavını birincilikle kazanan ve Erzurum Radyosunda bir yıl görev yapan Esat Kabaklı, 1983 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyetinde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

Ayrıca TRT İstanbul Radyosunun T.H.M. emisyonlarında yer aldı. 1986 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosunda on iki yıl süre ile görev yaptı.

1998 yılında tekrar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına geçti.

Halen İstanbul Üniversitesi Konservatuar’ında, sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğunun Şefliğini yürütmektedir.

DSC_0204