İÜ’de Adım Adım Bir Rehber Çalıştayı

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül BAL
FOTOĞRAF – Özdemir KUTLU
Uluslararası Akademik Dergilerde Yayın Yapmak: Adım Adım Bir Rehber Yazar Çalıştayı İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci’nin İÜ kütüphaneleri hakkında kısa bir tanıtım yapmasıyla başladı. Dr. Bezirci’nin sunumunun arından Wiley Kıdemli Müşteri Yöneticisi Duygu Paçalı sunumunu gerçekleştirdi.
DSC_0565
Kendisinin de kütüphanecilikten yayıncılığa geçtiğini ve bu alandaki ihtiyaçların son derce farkında olduklarını belirterek söze başlayan Paçalı “ İstanbul Üniversitesi kütüphane ve kaynak kullanımı konusunda her zaman önlerde oldu, olmaya da devam ediyor. Yaptığınız araştırmalardan, bilim dünyasına yaptığınız katkılardan son derece memnunuz” dedi. Wiley’nin içerik ve kaynakları hakkında rakam ve verilere dayalı bilgiler veren Paçalı, İstanbul Üniversitesi’nin yıllık kaynak indirme rakamlarının da her zaman en üst sırada olduğunu ve kendileri için çok etkileyici rakamlar olduğunu vurguladı.
DSC_0587
Ardından Wiley Yayın Müdürü Peter Creaton konuşmasını gerçekleştirdi. Bir yayıncının konumundan ve sorumluluklarından bahsederek söze başlayan Creaton, uluslararası düzeyde makale yazmanın püf noktalarına değindi. Makale yazma sürecinin ayrıntılı bir süreç olduğunu vurgulayan Creaton, bu süreçte kısa bir iletişim, editörle iletişim, bakış açısı, yeniden kontrol gibi aşamaların gerçekleştirilmesi gerektiğini, nitelikli bir makalenin ancak bu şekilde yazılabileceğini dillendirdi.