İÜ’de 2. Matematik Çalıştayı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE-Gizem TÜRELİ

Fotoğraf: Dilagah METECAN

Açılış konuşmacılarından İÜ Fen Fakültesi Matematik Kulübü Başkanı Pelin Baykan, “Öğrenci Matematik Çalıştayı sadece bir hayalken şu an ikincisini düzenliyoruz” diyerek önce kendine inanmanın sonra ise isteyip gönüllü olarak çalışmanın öneminden bahsetti. Kulüp Başkanı Baykan, “Bir kulübe sadece katılmış olmak için katılmayın. Çünkü bir öğrenci kulübü demek binlerce yeni insan demektir. Bu yeni insanlar yeni bir ailedir. Kendinize yeni aileler edinin. O ailenizle bir işi başarmanın duygusunu yaşayın” diyerek sözlerini tamamladı.

_DSC0018

Konuşmacılardan İÜ Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ertan Güdekli, emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında kulüp üzerine çalışmanın bireylere büyük faydalar sağladığını ifade etti. Yard. Doç. Dr. Ertan Güdekli konuşmasını Platon’un “Bir matematik problemine dalıp gitmekten daha büyük mutluluk yoktur” sözüne değinerek sonlandırdı.

_DSC0052

Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yusuf Ünlü konuşmasının başında seyircilerden birkaçına dağıttığı kartları matematiksel formülle tahmin etti. Ardından bu tahmini yapabilmesini sağlayan “Bruijn Dizileri”ni anlattı.

_DSC0059