İÜ Veterinerlik Fakültesi Mezuniyet Töreni Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Veteriner Fakültesi 39. Dönem Mezuniyet Töreni, İstanbul Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi ile başladı.Öğrencilerin hazırladıkları müzik eşliğinde renkli fotoğraf karelerinden oluşturdukları slayt gösterisinin ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mezun olan 39. Dönem Mezunu öğrencilerin unutulmamak adına çektikleri kısa filmin gösterimi yapıldı. 39. Dönem birincisi Özkan Özçelik konuşmasında, ailesine, sevdiklerine ve kendisine emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.İÜ Veterinerlik Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Muhammet Eyyub, “Bizler yeteneğimiz merhamet, sevgimiz kocaman olduğu için İÜ Veterinerlik Fakültesi’ni seçtik. Emin olabilirsiniz ki veterinerlik fakültesinde okumak kolay değil ama İÜ Veterinerlik Fakültesi’nde okumak hiç kolay değil. Herkes başaramaz biz başardık” şeklinde konuştu.

Öğrencilerinin konuşmalarının ardından İÜ Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Güneş, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de veteriner hekimin mesleği gün geçtikçe daha da önemseniyor. Pek çok meslekte işsizlik büyük bir problem olarak görülürken veterinerlik mesleğinde resmi olarak %18 açık bulunuyor. Özel sektörde bunun daha fazla ihtiyaç olarak görülmesi,gelecek dönemdeki iş kaygısının çok daha az olacağını gösteriyor. Bize beş sene önce teslim ettiğiniz emanetleri eğittik. Şimdide sizlere teslim edeceğiz. Hocalar ve bu fakültenin tüm elemanları bu gençlerin gelecek yıllardaki hayatlarında daha iyi yerlerde, daha güzel başarılarla, üst tarafta olmaları için gayret gösterdiler. Biz hep sizlerin yanındayız. Önce mesleğiniz için, sonra bu fakülte için, sonra üniversite için ve tamamında bu bayrak için yaşayacaksınız. İÜ’nün gücünü hissedin, hissettirin” diyerek konuşmasına son verdi.

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat ise konuşmasında, “İnsan hayatının iki önemli aşamasından birini mezun ettiğimiz öğrenciler tamamlamış oluyor. İkinci aşama ise bundan sonra adım atacakları hayat üniversitesi. Sizlerin bugün bu aşamaya gelmeniz ve mezun olmanızda anne babalarınızdan sonra en büyük emek hocalarınızın. Hocalarınızı hiç unutmayın. Diplomalarınızda İstanbul Üniversitesi yazması ayrıcalıktır. Bu itibarı, bu değeri de hiçbir zaman için unutmayın. Bundan sonra yolunuz açık olsun” diyerek iyi dileklerini sundu.

Ardından kürsüye çıkan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak belediyenin sokak hayvanlarının barınma, bakım ihtiyaçları konusundaki çalışmalarından bahsetti. Toprak,“İÜ Veterinerlik Fakültesi öğrencileri göç edecekleri yerlere gidemeyen leyleklerebaktılar. Bizden leyleklerin üşüdüğünü söyleyerek klima desteği sağlamamızı istediler. Biz de onların klima ihtiyaçlarını karşılayarak destekledik. Kendilerine, onları yetiştiren üniversite camiasına ve ailelerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avcılar İlçe Kaymakamı Hulusi Doğan ise “Veterinerlik aynı zamanda merhamet ve sevgi mesleği. İnsan ve hayvan sevgisini en iyi bilen meslek grubumuz veteriner doktorlarımız. Başta dekan hocalarımız olmak üzere, velilere ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İÜ Veterinerlik Fakültesi’ni bitirmiş, veteriner olan evlat yetiştirmiş olanları kutluyorum. Tüm mezun öğrencilerin bahtı açık olsun” şeklinde konuştu.

Program, öğrencilerin mini konser ve dans gösterilerinin sonrasında, diploma teslim ve kep atma töreni ile sona erdi.

Haber: Türkan BAHADIR

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü