İÜ, IRU’dan Ülkemizde İlk Akredite Alan Üniversitesi

AJANS ÜNİVERSİTE

1999 yılında Türkiye’nin ulaştırma ve lojistik alanında ilk ve tek okulu olarak kurulan İÜ Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu, Birleşmiş Milletler menşeili IRU akreditasyon sürecini tamamladı. 16 Haziran 2014 tarihinde akredite edilen İÜ Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu, İsveç’te düzenlenen yıllık akreditasyon toplantısındaki törenle akreditasyon belgesini aldı.

Uluslararası prestijli bir meslek örgütü olan IRU, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu, Uluslararası Taşımacılık Forumu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu’nun dâhil olduğu uluslararası örgütlerin önde gelen uzmanlarından oluşan danışma komitesinin uluslararası bilinirlik ve desteğinden de yararlanıyor. IRU bünyesinde yer alan IRU Academy, lojistik ve ulaştırma sektöründe çalışacak olan yetkin işgücünün geliştirilmesi amacıyla eğitim faaliyetlerini organize ediyor ve eğitimin ardından Mesleki Yeterlilik Diploması veriyor. IRU’nun akredite ettiği okul ve kurumlar, gerekli akreditasyon kriterlerini sağlayarak bu diplomayı vermeye hak kazanıyorlar.

İÜ Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu öğrencilerine kendi diplomalarının yanında verilecek olan IRU Academy CPC (Certificate of Professional Competence) Diploması, onlara uluslararası geçerli bir mesleki yeterlilik diploması kazandırarak aralarında AB ülkeleri, ABD, Kanada ve Çin’in de bulunduğu IRU üyesi 75 ülkede akredite olarak çalışmalarına imkân sağlıyor.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü