İÜ Sosyoloji Araştırma Merkezi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif KARAKOÇ- Büşra Zehra TÜMER

İÜ Rektör Yardımcısı, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı, İÜ Sosyoloji Bölüm Başkanı, İÜ öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen açılışta konuşan “Sosyoloji Araştırma Merkezi’nin Alt Yapısının Oluşturulması ve Kapasitesinin Geliştirilmesi” Projesi Koordinatörü ve İÜ Sosyoloji Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk, projenin amacının, Sosyoloji Araştırma Merkezi’nin altyapısının ve kapasitesinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Yaptığı proje sunumunda merkezin amacı doğrultusunda gerçekleştirilen eğitim çalışmaları ve temin edilmesi gereken teknik ekipmanlardan bahseden Yard. Doç. Dr. Şentürk, merkezin yürüttüğü ve başvuru yapacağı projeleri aktardı.

DSC_0002

İÜ Sosyoloji Araştırma Merkezi Müdürü ve İÜ Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun ise açılışta yaptığı konuşmada, Sosyoloji bölümünün tarihine dikkat çekerek, “Sosyoloji bölümü, Edebiyat Fakültesi’nin kurucu bölümüdür. Savaş koşulları içinde kurulmuş ve Türk toplumunun yeniden üretilmesi konusunda çaba sarfetmiştir” diye konuştu. Sosyoloji Araştırma Merkezi ile Sosyoloji Bölümünün, sahaya inerek tarihinden gelen topluma duyarlı olma özelliğini daha da pekiştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

DSC_0009

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Dekanı ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esin Küntay, uygulamalı sosyolojinin önemine dikkat çekerek, “Sosyoloji, akademinin dört duvarı arasında değil, alandaki sorunlara parmak basılarak yapılır” dedi.

DSC_0013

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, Sosyoloji Araştırma Merkezi’nin hayata geçirilmesinin, üniversite bünyesinde yer alan diğer araştırma merkezlerinin de canlandırılması konusunda önem taşıdığını belirtti. Bilimsel hayata katkı sağlaması için bu merkezlerin faal hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

DSC_0011

Kapanış konuşmasını yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, “İstanbul Üniversitesi’nin bir kurum kültürü var. Bu büyük yapının yaşatılması adına daha büyük işler yapılması gerekir” diyerek İÜ Sosyoloji Araştırma Merkezi’nin üniversiteye bir canlılık katacağını söyledi. “Girişimci Üniversite” vurgusu yapan Prof. Dr. Sedat Murat, “İstanbul Üniversitesi, kendinden bekleneni yerine getirmelidir.”