İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak “Ufuktaki Yeni Türkiye Sempozyumu”na Katıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Sempozyuma İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı. Prof. Dr. Ak’ın yanı sıra Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, yurtiçi ve dışından yaklaşık 450 akademisyen, bilim insanı ve iş adamı katıldı.Sempozyumun açılış konuşmasını TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, İstanbul Milletvekili  Prof. Dr. Burhan Kuzu yaptı. Üç gün süren sempozyumda Yeni Türkiye’nin geleceği tartışıldı.

ufuktaki_yeni_turkiye_sempozyumu_127392_2_800_600

Yeni Türkiye Farklı Yönleriyle Ele Alındı

Sempozyum kapsamında ilk olarak gelişen, kalkınan, bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmaya başlayan ülkemizin, daha fazla güçlenmesi ve kadim medeniyetimizin temsilcisi olarak tarihsel ve vicdani sorumluluğunu üstlenmesini sağlayacak hususlar ele alındı.Bu doğrultuda, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yönetim sistemi hakkında değerlendirme ve önerilerde bulunmak için “Yeni Türkiye’de Yönetim Biçimleri” oturumu gerçekleştirildi. Oturumda kalkınmış, ileri ülkelerde uygulanmış sistemler analiz edilerek, Başkanlık sisteminin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yönetim sistemi olup olmadığı tartışıldı.Kadim insanlık medeniyetinin son temsilcisi Osmanlı Devleti’nin bakiyesi olan Türkiye’nin, İslam Coğrafyası ve Medeniyetine karşı tarihi sorumluluğunun bilincine varması ve bu kutlu göreve yeniden talip olması amacıyla “Ülkemizde ve Dünyada İslam Medeniyetinin Yeniden İnşası” oturumu gerçekleştirildi.

Oturumda, İslam Dünyası’na karşı Batı’nın yanlış algıları ve İslam Alemi’nin çıkmazları değerlendirilerek; Müslümanların kendi öz değerleri, Kur’an hakikatleri ve Hazreti Peygamberin mesajları doğrultusundaki dinamikler üzerinden yeniden diriliş imkanları tartışıldı.Daha demokratik, daha özgürlükçü, farklılıklarını zenginlik kabul eden çok kültürlü bir anlayışla, adalet ve yargı sistemine daha fazla güvenilen, sosyal adaleti daha fazla önemseyen, insana ve doğaya çok daha özen gösteren bir Türkiye ve Dünya’ya dair “Gelişen Dünya’nın Önlenemeyen ve Artan Problemleri” oturumu gerçekleştirildi. Oturumda, toplum ve ailede şiddet, adaletsizlikler doğrultusunda gerçekleşen kötü gidiş tartışılarak ideal birey ve toplum yapısı için gerekli çözüm yolları ve önlemleri üzerine meşru ve haklı tespitler ile öngörüler sunuldu.

ufuktaki-yeni-turkiye-sempozyumu-sona-erdi

Medeniyet Krizi Aşılacak

Sempozyumun sonunda Uluslararası Vuslat Derneği Genel Sekreteri Ahmet Malatyalı da sempozyumun sonuç bildirgesini okudu. Malatyalı, “Dünyanın geçmekte olduğu en büyük kriz, medeniyet krizidir.  Bağnazlıklar, bilgisizlik,  tahammülsüzlük, ön yargı, düşmanlık, kin ve nefret duyguları, terör ve şiddet eylemleri, savaş ve saldırganlık eğilimleri yaşanan krizin sonuçlarıdır. Toplumumuzun temel taşıyıcı ve koruyucu yapısı olan aile ve fertleri arasındaki münasebetler zedelenmiş, gençlik, üretkenlik ve tefekkürden uzaklaştırılıp manevi değerlerden kopartılarak malayani meşgalelerin esiri olup harap edilmiştir” şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA (02 Mayıs 2015)