Rektörümüz Prof.Dr. Mahmut Ak Mezunlara Seslendi

Mezunlarımız Geleceğin Aydınlık Yüzleri

Sevgili mezunlarımız,

Hem gençlerimizin, hem de ailelerinin büyük emek verdikleri bir sürecin son gününe geldik… Mezuniyet günü, bir kutlama; sevinç ve takdir günü. Bu önemli gününüzde aranızda bulunmanın özel olduğunun farkındayım ve bunun heyecanını yaşamaktayım. İletişim Fakültemiz Türkiye’nin en eski, iddialı, üniversitemizin çok değerli güzide fakültelerinden biridir.

İletişim Fakültemiz daha Basın Yayın Yüksek Okulu yıllarına dayanan güçlü bir gelenekten gelmektedir. Bu gelenek içerisinde kendisini her yıl hedefleri, planları, iddiaları, akademik üyeleri ve sizler gibi güçlü öğrencileriyle geliştiren ve geliştirmeye devam eden, imrendiğimiz, gıptayla baktığımız bir fakültemiz.

Mezun olan arkadaşlarımız şüphesiz ki çok değerli hocalarımızdan çok kıymetli bilgiler edindiler. Bunların bir kısmı teorik, bir kısmı da uygulamaya yansıyan çok önemli tecrübelerdir. Ama hiç şüpheniz olmasın ki mesleğinizi icra ederken size en büyük destek İstanbul Üniversitesi kimliği olacaktır.

Sevgili Aileler,

Sizlerin hissettiği duygular herkesten çok daha farklı. Sizler mezun olan öğrencilerimizin eğitimini büyük fedakârlıklarla desteklediniz. Büyük emek verdiğiniz evlatlarınızın başarısına şahitlik ediyorsunuz. Onların mutluluğunu paylaşıyorsunuz. Sizin en mutlu gününüz.

Çocuklarınızla gurur duyun. Onlar bugüne kadar yaptıklarıyla bizlerin takdirini kazandılar. Projeler geliştirdiler, ödüller aldılar. Ortaya koydukları çalışmalarla sizin ve hocalarının emeklerinin boşa gitmediğini hepimize kanıtladılar. Haklı gururunuzu ve mutluluğunuzu bizler de paylaşıyoruz. Hepinizi tebrik ediyorum.

Sevgili Gençler,

İstanbul Üniversitesi’ndeki eğitim hayatınızın sonuna geldiniz. Umarım geriye dönüp baktığınızda burada geçen günleri güzel bir şekilde değerlendirip geleceğe iyi hazırlandığınızı düşünüyorsunuzdur.

Burada hayatı, mesleğinizi ve her şeyden önemlisi kendinizi tanıma fırsatı buldunuz. Derslerinizin yanı sıra ders dışı sosyal faaliyetlerinizle, toplumsal etkinliklerinizle bu toplumun bir parçası olmayı öğrendiniz. Edindiğiniz bu kazanımlar, hayatınızın bundan sonraki kısmında sizlerin en önemli yardımcısı olacaktır.

Şimdi ülkeniz, aileniz ve kendiniz için büyük sorumluluklar alacaksınız. Sizler başarılarınızla ve örnek hayatlarınızla İstanbul Üniversitesi’ni daha yüksek yerlere taşıyacaksınız.

Bu ülkenin sahip olduğu en değerli kaynak sizlersiniz. Bunun bilinci içerisinde ve bütün bir ülkenin sorumluluklarını omuzlarınızda taşıyarak, bu ülkeyi daha aydınlık günlere taşıyacağınızdan eminim. Kendi ayaklarının üzerinde durabilen başarılı bireyler olarak, gelecek nesillerin yetişmesine güzel katkılarınız olmasını diliyorum. Çağdaş geleceğin teminatı olan sizlerle gurur duyuyorum.

Ailelerinize, hocalarınıza ve bizlere vereceğiniz en güzel armağan, her anlamda toplumda örnek birer birey olmanızdır. İstanbul Üniversitesi’nin özgürlükçü, toplumcu ve çağdaş yapısı, sizlere vermeye çalıştığımız eğitimin önemli bir kısmını oluşturuyor. Üniversitemizde yaratmaya çalıştığımız bu ortam eğitim donanımınız kadar önemli. İstanbul Üniversitesi’nin özgürlükçü yapısının yaşamınız için bir rehber olmasını umuyorum. Sizlere baktığımda bunu hayata geçirebilmiş pek çok kişi olduğunu görmek beni gururlandırıyor.

İstanbul Üniversitesi’nden çok uzak bir yerde hayata devam etseniz bile, sizler artık İstanbul Üniversitesi’nin ayrılmaz bir parçası oldunuz. Hepinizi çok seviyoruz.

Yolunuzun ve bahtınızın açık olmasını diliyorum.