İÜ Rektör Adayları Belli Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE

Saat 17.00’ da başlayan oy sayımı sonlandı. İÜ Rektör Adayları Seçimine 3002 Öğretim Üyesi katıldı. Seçimde, 2596 Öğretim Üyesi oy kullanırken 406 Öğretim Üyesi oy kullanmadı. İÜ Rektör Adayları arasında Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oyla birinci olurken, Prof. Dr. Mahmut Ak 908 oyla ikinci, Prof. Dr. Harun Cansız 382 oyla üçüncü aday olarak seçildi. 58 oyun geçersiz olduğu oy sayımı sırasında yeni eklenen adaylarla birlikte 15 adayın ismi seçimde yer aldı.

IMG_0467

Sonuçların ardından altıncı adayı belirlemek için kura çekimi yapıldı. Seçilen altıncı aday Prof. Dr. Muhittin Kaplan oldu.

IMG_0504

Açıklanan sonucun ardından konuşma yapan Prof. Dr. Raşit Tükel seçimde oy veren herkese teşekkürlerini ileterek “Geçen sene katıldığım seçimde ikinci olduktan sonra çekildim. Aynı davranışı bu sene birinci olmayan ikinci ve üçüncü olan adaylardan da bekliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

İÜ Rektör Adayları Seçim Sonucu :

Prof. Dr. Raşit Tükel – 1202

Prof. Dr. Mahmut Ak – 908

Prof. Dr. Harun Cansız – 382

Prof. Dr. Faruk Erzengin – 18

Prof. Dr. Recep Seymen – 17

Prof. Dr. Muhittin Kaplan:1

Prof. Dr. Ergün Tuğrol:1

Prof. Dr. Naci Tolga Saruç:1

Prof. Dr. Seçkin Özmen:1

Prof. Dr. Halim Kazan:1

Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu:1

Prof. Dr. Mert Savrun:1

Prof. Dr. Ceyhan Kandemir:1

Prof. Dr. Özgün Enver:1

Prof. Dr. Emine İnanır:1

IMG_0470

Raşit Tükel kimdir?

Prof. Dr. M. Raşit Tükel 1959 yılında Nazilli’de doğdu. İlkokulu Nazilli’de bitirdikten sonra, ortaokulu İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde, liseyi Ankara Fen Lisesi’nde okudu. 1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan uzmanlığını aldı. 1993 yılında psikiyatride doçentlik sınavında başarılı olmasının ardından, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’na 1995 yılında doçent, 2000 yılında profesör olarak atandı. Dr. Tükel, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda 1994 yılından bu yana Ayaktan Tedavi Birimi sorumluluğunu ve 1998 yılında kurduğu Anksiyete Bozuklukları Polikliniğinde anksiyete bozuklukları hastalarında tedavi, izleme ve araştırmaya yönelik faaliyetleri yürütmedir. Dr. Tükel’in ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır. Dr. Tükel, birçok kitabın da editörü ya da bölüm yazarıdır. Dr. Tükel çeşitli bilimsel dergilerde Yayın Kurulu ya da Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.