İÜ Personeline İlk Yardım Eğitimi Verildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Gizem TÜRELİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre başlatılan ilk yardımcı bulundurma şartı uyarınca gerçekleştirilen eğitim, kurum içi ilk yardımcılar yetiştirmeyi hedefliyor. Tehlike kategorilerine göre sınıflandırılan kurumlar içinde İÜ az tehlikeli kategoride yer aldığı için eğitim 20 kişilik gruplar şeklinde toplam 80 kişiye  verildi. Eğitim sonunda Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı sınavı geçenler sertifika almaya hak kazanacaklar.

Eğitmenlerden Ebe Ayşe Kahvecioğlu ilk yardımın temel uygulamalarından bahsettiği konuşmasında; koruma, bildirme ve kurtarma hakkında bilgi verdi. “Bir ilk yardımcının olay yerine geldiği zaman ilk yapması gereken yaralının ve kendisinin güvenliğini sağlamak olmalıdır” şeklinde konuşan Kahvecioğlu, patlama riski bulunan bir bölgeyse yaralının güvenli şekilde nasıl taşınması gerektiğini anlattı. Kahvecioğlu, trafik kazalarında patlama riski yüksek olduğu için sigara içilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bir diğer uygulamanın bildirme olduğunu söyleyen Kahvecioğlu, olay anında yakındaki insanlardan birine acil servisi arama görevinin verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Ancak bu hastanın yakın akrabaları olmamalıdır. Çünkü yakın akrabalar şok ve panik içinde oldukları için doğru bilgiyi hızlı bir şekilde aktaramayabilirler” dedi. Seçilen kişinin adı bilinmiyorsa belirleyici bir özelliğiyle hitap edilmesinin görevin kime verildiğinin net anlaşılabilmesi için önemli olduğunu belirten Kahvecioğlu, “Aksi takdirde herkes görevi üzerine alınabilir ve karışık bir durum ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.

Olay yerinde hastalara yapılan ilk yardım uygulamalarının kurtarma olduğunu ifade eden Kahvecioğlu, “Hastalardan önce hangisine müdahale edileceği çok önemlidir. Bir hastanın kalbi durmuşsa kalp masajıyla ilk 5 dakikada hayata dönebilir. Masaj yapılmazsa beyne oksijen gitmeyeceği için beyin ölümü gerçekleşir” dedi. Önceliğin nefes almayan ve kalbi duran hastanın olduğunu sözlerine ekleyen Kahvecioğlu, “Daha sonra kanamalı hastalar, ondan sonra da kırıklar gelir” şeklinde konuştu.

20170104_092325

Bir cevap yazın