İÜ Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Projeleri Türkiye İnovasyon Haftası’nda Sergilendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

 

Arge ve inovasyon ile yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesi, ihracat hacminin artırılması amacıyla gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda ülke genelinde düzenlenen Ar-Ge Proje Yarışmaları ile Tasarım Yarışmalarından seçilen ödüllü projeler etkinliğe davet edildi ve ziyaretçilere sunuldu.

Türkiye İnovasyon Haftası’nda sergilenen projeler arasında İÜ Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinin projeleri de yer aldı. 2. Mobilya Ar-Ge Proje Yarışması’na sunulan yaklaşık 200 proje arasından seçilerek ilk 10 proje arasına giren İÜ Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Zeki Candan ve Prof. Dr. Turgay Akbulut tarafından geliştirilen “Ahşap Sandviç Panel ve Laminat Parke Üretiminde Nanopartikül Kullanımı” isimli proje ile Doç. Dr. Zeki Candan ve İÜ Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü eski mezunlarından Özkan Ocak tarafından geliştirilen “Hayat Kurtaran Akıllı Yatak: MedBed” isimli proje sergilendi. Etkinlikte ayrıca Doç. Dr. Zeki Candan tarafından yürütülen “Nanoselüloz İle Güçlendirilmiş Tutkal ve Ahşap Kompozitler” konulu proje, İstanbul TTM (Teknoloji Transfer Merkezi) standında sergilendi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Arçelik A.Ş., Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında gerçekleştirilen Hollanda’nın partner ülke olarak yer aldığı ve yaklaşık 40.000 kişinin ziyaret ettiği Türkiye İnovasyon Haftası’nda 35 Ar-Ge Merkezi, 21 Teknopark, 39 Üniversite, 9 Bilim ve Teknoloji Merkezi yer aldı.