İÜ Öncülüğü İle Satın Alma ve Tedarik Zinciri Konferansı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE

Prof. Dr. Erdal konuşmasına İÜ Rektörü Prof Dr. Yunus Söylet’e teşekkürlerini beyan ederek başladı. Prof. Dr. Erdal konuşmasında bu ölçekte yapılan ilk etkinliklerden biri olması nedeniyle mutlu olduğunu, projelerinin Prof. Dr. Yunus Söylet’in zamanında gerçekleştiğini söyledi. Aynı zamanda kampüsteki sayısız bina ve fakültenin de renovasyona girdiğini ve tapularının alınmasının hayati bir değer taşıdığı üzerinde durdu. Prof.Dr. Erdal konuşmasının devamında İstanbul Teknokent ile ilgili çalışmalarındaProf. Dr. Emrah Cengiz Bey ile ilerlediklerini, büyük fedakârlıklarla bu noktalara gelebildiklerini söyledi. Şu anda medyada ve mobil uygulamalarda da yer almaya başladıklarını ekleyen Prof. Dr. Erdal, Siyasal Bilgiler Dekanı Prof. Dr. Emrah Cengiz’e emeklerinden dolayı teşekkür ederek, sözü İÜ Teknokent ve Sanayi İlişkilerinden Sorumlu Prof. Dr. Muzaffer Yaşar’a bıraktı.

Prof. Dr. Yaşar, “Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, döneminde olan ilklerden sonra İÜ Teknoloji Transfer Merkezi’ni de Türkiye’nin pek çok üniversitenin sahip olmak istediği bir proje ile birlikte kurulmasında hem öncülük hem başkanlık etti. Teknoloji transfer ofisleri Türkiye’nin 2023 vizyonu, Türkiye’nin Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’nun talimatları doğrultusunda tüm Türkiye’deki üniversitelerde bulunan insan kaynaklarının toplumsal bilgiye bilimin topluma ulaştırılması için öncülük etmesi ve üniversitenin sahip olduğu bilim ve bilginin üretime hizmete aktarılması için faaliyet gösterilmesi noktasında kurulmuş birimlerdir. İstanbul Üniversitesi özelinde üniversite-sanayi işbirliği, destek programlarıyla birlikte destek programlarının ne tür projeler, ne tür etkinlik, ne tür ihtiyaçların üniversitedeki üretilen bilimin, sanayiciler ile nasıl projeler haline getirileceği ile ilgili çalışmaları kapsıyor. Sanayicilerle işbirliği yapılabileceği, proje üretebileceği yasal yegâne olanak Teknokentler.”dedi.

Son 13 yılda 1324 TÜBİTAK projesi başvurusu yapıldığını, 291 projenin kabul edildiğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar, başarımız %22 oranlardadır.İstanbulTTM’den sonra daha bilimsel, daha organize bir şekilde çalıştığımız da bu rakamların hızlı bir şekilde arttığını gördük. Geldiğimiz nokta da 11 ayda 293 TÜBİTAK başvuru projemiz var. 87 başvuru kabul projemiz var. Bu da %30 başar demek. Sevinerek söylüyorum ki Türkiye ortalamasının oldukça üstünde bir noktaya geldik.”

İÜ Siyasal Bilgiler Dekanı Prof. Dr. Emrah Cengiz konuşmasındaTedarik Zinciri Yönetme Programı’nın içeriğinden bahsetti: “Tedarik Zinciri Yönetme Programı’yla yola çıkarken belirli hedeflerimiz vardı. Bir bir gerçekleştirdiğimizi görüyorum. Daha çok yolumuz var. Katılanları gördükçe gururlanıyorum ve katkılarından dolayı İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’e teşekkür ediyorum. Tedarik Zinciri Yönetimi konusu Türkiye’de ihmal edilmiş ya da görmezden gelinmiş son yıllarda önem kazanmış. Çok sayıda çalışma yapılıyor, öğrencilerimiz bu anlamda profesyonelleşiyor. İÜ son yıllarda bir devrim yaşıyor. Bugüne kadar eğitim ve araştırma ile uğraşan İÜ, artık yüzünü dışarı çevirdi topluma dokunan bir üniversite olmaya başladı. Özellikle topluma yönelik yapmış olduğu projelerle. Teknokent bu anlamda bizim için bir köprü. Bize tüm kapıları açtı. İÜ geleceğe yön verecek bir üniversite olacak. Pazarlama ve inovasyon birbirini destekleyen iki alan. Özellikle Teknokent ile inovasyon yolunu üniversite içerisinde açmış bulunmaktayız.”

İÜ Rektörü Prof Dr. Yunus Söylet, konuşmasında üniversite-sanayi işbirliğine değindi: “Özel sektör bir yerde duruyor. Kamu bir yerde duruyor. Üniversiteler yüksek duvarların arkasında bir yerde duruyorlar, toplum bir başka yerde. Bu şekilde bizler de gelişmiyoruz, üniversitelerde gelişemiyor. İstanbul Üniversitesi’nde ve ülkemizin tüm üniversitelerinde, çok deneyimli, bilgili insan kaynağı var. Ama bu sadece bizde yok, bu özel sektörde de var, kamuda da var, toplumumuzun değişik sektörlerinde de var. Bu güçleri bizim bir araya getirmemiz lazım. Ülkemiz belki 3000’lerden 10.000 dolar’lara hızla yükseldi ama bu orta gelir tuzağını aşmak çok daha zor. Bunu hepimiz biliyoruz. Bundan sonra yükte hafif, pahada ağır işler üretmek zorundayız. Önce fikirlerimizin olması lazım.Bu fikirlerimizin cesaretlendirilmesi lazım.Bu fikirleri ürüne dönüştürecek adımlarda kolaylaştırıcılık lazım. Bunları birlikte yapmak lazım, farklı sektörlerin bir araya gelmesi lazım ve sonuçta sahip olduğumuz fikirleri, cesaretle ve desteklenerek, ürünlere dönüştürmemiz, topluma dokunan ürünlere dönüştürmemiz; hem ülkemiz için hem kurumlarımız için hem toplumumuz için, katma değere dönüştürmemiz lazım. Burada satın alma ve tedarik zinciri, belki konunun biraz dışında gibi gözükse de bana göre tamda merkezinde. Eminim ki bu konuşmalar ve tartışmalarla birçok yeni fikirler doğacak ve bu yeni fikirler umut ediyorum, önce fikri mülkiyet haklarına, sonra da topluma dokunan ürünlere dönecek. Artık hep böyle düşünmek zorundayız. Sadece yayınlayarak, sadece teoride kalarak gerçekten bir şey elde etmemiz mümkün değil; ülkemiz adına da değil, kurumlarımız adına da değil. Dolayısıyla girişimciliği zaman zaman ifade ettiğim gibi, birbirimize girişmek değil, işlere girişmek ve birlikte girişmek şeklinde algılarsak o zaman bereket ortaya çıkıyor. Bereket, beraberlikten ortaya çıkıyor. Birlikte iş yapınca, bunun sonucunda ortaya çıkıyor. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz.”

0 (2)

Sektörün Uzmanları Tecrübelerini Paylaştı
Sektörden birçok önemli ismin konuşmacı olarak yer aldığı konferansın ilk oturumu Prof. Dr. Emrah Cengiz’in başkanlığında gerçekleşti. Satın Alma ve Tedarik Zinciri Yöneticiliği Mesleki Trendler konusuyla alakalı oturumda Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetim Bölümü Direktörü Tuğrul Günal, MultinetGroupeCheque De Jeuner CEO’su Arif Ziya, PepsiCo Avrupa Tatlandırıcılar Satın Alma Müdürü Murat Aksoy birer konuşma yaptı.

Oturum Başkanlığını Doç.Dr. Serhat Yanığın yaptığı ikinci oturumda Satın almanın Finansal ve Hukuksal Boyutu konuşuldu. Konuşmacı olarak Rota Bağımsız Denetim ve Danışmalık A.Ş. Vefa Toroslu, İstanbul Kemerburgaz Ünv. Hukuk Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Umut Yeniocak, TMO Dr. Bülent Büberyer aldılar.

Asbir Antrepo Genel Müdürü Erkan Başboğa’nın başkanlığında gerçekleşen üçüncü oturum ise Lojistiğin Tedarik Zinciri İçerisindekiele alındı. THY Kargo Başkan Yardımcısı Halit Anlatan, Temesist Raf Sistemleri Ar-Ge Müdürü Erol Tanrıverdi, Etis Lojistik İş Geliştirme ve Satış Müdürü Atakan Akalın, TÜRKKEP A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Karayağızbiere sunum yaptılar.
Dördüncü oturum Firma Tedarik Zinciri Uygulamaları, BTA Tuncay Aydın başkanlığında, Ülker Bisküvi A.Ş. Lojistik Müdürü, Teksan Jeneratör Tedarik Zinciri Koordinasyon Filiz Kazancı, Türk Telekom Envanter Direktörü Yaşar Çakmak’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Son Oturumda ise Tedarik Zinciri Problemleri ve Yeni Ufuklar başlığı altında yapıldı. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Murat Erdal’ın yaptığı oturumda Gülman Grup Gültaş Yapı Ürünleri A.Ş. Suzan Yazıcı Özbek, Flokser A.Ş. Tedarik Zinciri MerkeziPlanlama’dan Taner Ağtaş, Hafele A.Ş. Tedarik ZiniciriPlanlama’danBorenİzkut konuşmalarını gerçekleştirdi.

DSC_8058z (10)

Konferans www.paylas.com/buyernetworkinternet sitesi üzerinden canlı olarak yayımlandı.

Haber: Türkan BAHADIR
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü