İÜ Öğrencileri Yaşlıların Yüzünü Güldürdü

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

Fotoğraf: Burcu BALKAN

 

İstanbul Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına (İÜ SKS) bağlı Rehberlik, Danışmanlık ve Sosyal Destek Birimi tarafından 23 Mayıs’ta Etiler Dinlenme ve Huzur Evi’nde düzenlenen etkinlikte İÜ Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Bölümü Hazırlık Sınıfı Öğrencileri sahne aldı

 

_DSC0066

 

Konsere huzurevinde kalan yaşlıların ilgisi büyüktü.

 

Organizatörlüğünü İÜ Rehberlik, Danışmanlık ve Sosyal Destek Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Alev Akdoğan Kaymaz’ın yaptığı program 14.00’te başladı. Yaşlıların büyük ilgi gösterdiği konserde öğrencilerin koro şefi Ayşenur Özpekel öğrencilerle hazırladığı Türk sanat müziği eserlerini seslendirdi. Pekel’in söylediği şarkılara zaman zaman seyirciler de eşlik etti. Koro Rıfat Bey, Nuri Halil Poyraz ve Musa Süreyya Bey gibi sanatçıların şarkılarından oluşan repertuarıyla alkış aldı. Ayrıca Zeki Müren’den “Nihavend Makamı” ve “Bir Demet Yasemen” gibi şarkılar da seslendirildi. Koro üyelerinden Elif Öztürk nihavend, Birsen Tasasız hicaz şarkılar seslendirdi. Alp Yiğit Özpekel ise gitar eşliğinde “Papatya” ve “Temmuzun 18’i” gibi tango şarkılar söyledi. Konser “Rumeli Türküleri”, “Kırmızı Gülün Adı Var”, “Barbaros” ve “Vardar Ovası” şarkılarıyla sona erdi.

 

_DSC0195

 

Gençler ve yaşlılar dans ederek koroya katıldı.

 

_DSC0316

 

İÜ Devlet Konservatuvarı eski öğretmenlerinden Rıza Rit, Türk Sanat Müziği eserlerini koro eşliğinde seslendirdi.

 

Etiler Dinlenme ve Bakımevinde kalan Rıza Rit (89), Salim Yıldıran (79) ve İnci Civaoğlu (63) özgeçmişleri ve huzur evi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

“İÜ Devlet Konservatuvarında Çalıştım”

 

TRT’de (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) 70-80 yıl çalıştığını söyleyen Rıza Rit, İÜ Devlet Konservatuvarında öğrenmen ve şef olarak çalıştığını ve konserleri yönettiğini belirtti. 1953’ten 2005’e kadar İstanbul Radyosu’na emek verdiğini anlatan Rit, Ankara Radyosu’nda 2005’ten günümüze kadar çalıştığını kaydetti. Rit, “İÜ Devlet Konservatuvarında Münir Nurettin Selçuk şefimizdi. O ölünce 1981’de emekli oldum” diyerek sözlerini bitirdi.

 

“Köy Enstitüsü Eski Öğretmenlerindenim”

 

Behiye Yazgan Kız Lisesi eski Müdürü olduğunu belirten Salim Yıldıran; Karaman Lisesi ve Kayseri Kız Öğretmen Okulu’nun yanı sıra Yakacık Soğanlık Ortaokulunu, Kartal Güzelyalı Ortaokulu, Tuzla Ortaokulu, Göztepe Deneme Lisesi, Tarabya Mustafa Kemal Atatürk Deneme Lisesi gibi öğretim kurumlarında öğretmen olarak görev aldığını söyledi. Köy Enstitüsü’nün eski öğretmenlerinden olduğunu vurgulayan Yıldıran, Aydın Doğan’ın en küçük kızı Hanzade Doğan Boyner ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü okuttuğunu söyledi. Yıldıran geçmişte cumartesi ve pazarları Merkez Dershaneleri’nde Türkçe öğretmenliği yaptığını da sözlerine ekledi.

 

_DSC0386

 

“TÜBİTAK’ta 23 Yıl Çalıştım”

 

TÜBİTAK’tan (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) 1997’de emekli olduğunu belirten İnci Civaoğlu eşinin Emekli Sandığı Başmüfettişi olduğunu söyledi. TÜBİTAK’ta 23 yıl idari personel olarak çalıştığını anlatan Civaoğlu 3 yıldır İstanbul’da yaşadığını söyledi. Kalmakta olduğu huzurevini eşi aracılığıyla tanıdığını dile getiren Civaoğlu bu huzurevinin geçmişte Emekli Sandığı’na bağlı olduğunu hatırlattı. Huzurevinde üç yıldır kaldığını açıklayan Civaoğlu, “Bu huzurevinde kalmak için 60 yaşı doldurmak gerek” dedi. İstanbul’u çok sevdiğini kaydeden Civaoğlu, “Ömrüm Ankara’da geçti. Eşim İstanbullu olduğu için burayı tercih ettim” diye konuştu. Civaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir oğlum, bir gelinim ve bir torunum var. Beni Ankara’ya bağlayan tek şey belki de bu” Kaldığı huzurevinden çok memnun olduğunu söyleyen Civaoğlu, İstanbul’a 45-50 yaşlarındayken gelmeye karar verdiğini bildirdi.

 

“Burada Sizi, Sizden Daha Çok Düşünen İnsanlar Var”

 

“Çağdaş yaşamda yaşlılar ve gençler birbirlerini daha az düşünerek yaşamalı. Kimseyi kendi dertlerimle uğraştırmak istemiyorum. Bu bana daha modern geliyor. Evde bir bakacıyla kalıp, kapının çalınmasını beklemek istemiyorum. Burada kendi akranlarımla yaşamak istiyorum.” diyen Civaoğlu bu düşüncesinin huzurevine yerleşmesinde etkili olduğunu anlattı. Eşiyle süit dairede kaldığını belirten Civaoğlu, “Tek kişilik odada kalabildiğiniz gibi, süit odada da kalabiliyorsunuz” bilgisini verdi. Civaoğlu şu ifadeleri kullanarak sözlerini bitirdi: “Burada her şeyimizle ilgileniyorlar. Sizi, sizden daha çok düşünen insanlar var”

 

_DSC0364

 

Huzurevinde kalan yaşlılar konser bitiminde hatıra fotoğrafı çektirdi.