İÜ Öğrencileri ‘Hidroist 14’ü Tanıttı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra Can SİNAV, Elif AVCI

İstanbul Üniversitesi(İÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulan hidrojen enerjili araçlar üzerine çalışmalara başlayan ekip ilk başarısını 2012 yılında Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda “En İyi Tasarım” ödülünü kazanarak elde ederken, çalışmalarını hidroist’14 projesiyle devam ettiriyor.

İÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden Yasin Özçelik ;Dünyada bazı otomobil firmaları tarafından bu yakıtla çalışan benzeri araçlar üretiliyor. Ancak, verimlilik anlamında en gelişmiş cihazı fakültemizin öğrencileri geliştirildi. Hidroist’14 cihazı, minimum hidroelektrik ile maksimum verim alınan tek cihaz” dedi

Aracın test sürüşünü yapan Meteoroloji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Esra Akköz ise konuşmasında Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’ye  teşekkürlerini dile getirirken, “belediye başkanımız ihtiyacımız olduğu her anda bize destek oldu. Proje aşamasındaki yardımlarında dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Projeye ev sahipliği yapan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ise tanıtım sonrası yaptığı açıklamada gençlerin her konuda arkalarında olduklarını dile getirirken konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “İstanbul Üniversitesi (İÜ)  Mühendislik Fakültesi öğrencileri, danışman hocalarıyla birlikte önemli bir başarıya imza attı; hidroelektrik ile çalışan otomobil tasarladı. Benzin kullanılmadan, çevreyi kirletmeden bir araç geliştiren gençlerimize teşekkür ediyorum. Bilimin ışığında, ekolojik bir çevreye sahip olabileceğiz. Çok önemli bir keşfin ve denemesinin Avcılarda yapılıyor olmasından da ayrıca gurur duymaktayım. Genç bilim insanları sayesinde geleceğe temiz bir çevre bırakma şansımız doğmuştur. Her fırsatta bilime sonsuz destek vereceğimizi söylüyoruz.  Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için herkesin duyarlı olması lazım. Avcılar Belediyesi olarak insanlığın hizmetine sunulan bilimsel projelere destek vereceğiz.”