İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerinin Proje Başarısı: Fındık Bahçelerinde İkili Tarım Dönemi

AJANS ÜNİVERSİTE

Projenin başlangıç toplantısı 7 Ekim 2016 Tarihinde Espiye Orman İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda saat 14.00’de gerçekleştirildi.

Proje kapsamında fındık bahçelerinde zararlı bitki olarak görüldüğü için fiziksel ve kimyasal yollarla imha edilen ısırgan otu toplatılarak hem boyarmadde hem de lif elde edilecek. Yine bu proje sayesinde ısırgan otundan üretilen maddelerin ülkemiz sanayine kazandırılması, tarım yapılan alanlardaki istenmeyen ısırgan bitkilerinin zehirli kimyasallar kullanılmadan bertaraf edilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Bu proje sonucunda yöre insanı hem fındıktan hem de fındık bahçelerinde zararlı olarak kabul edilen ısırgan otundan gelir elde edebilecek.

ısırgan otu projesi 2

ısırgan otu projesi 1

Proje İstanbul Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve İl-Ca Bitkisel Ürünler Ar-Ge Üretim tarafından ortak yürütülecek. Proje ekibinde yer alan isimler arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Şaban Beriş, Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Derya Efe ve İl-Ca Bitkisel Ürünler Ar-Ge Üretim’den Berrin Çamur da yer alıyor.

ısırgan otu projesi 3

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü