İÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü’nden Patent Başarısı

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü Fizikokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ayben Kilislioğlu, Doç. Dr. Zehra Tuba Şişmanoğlu ve Dr. Ayşen Kolan tarafından hayata geçirilen buluşun en önemli özelliği, hastane enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin çoğalmasına ve yayılmasına olan kuvvetli etkisi. Hastane enfeksiyonları, başta Amerika olmak üzere dünyada bütün hastanelerde, insan sağlığını tehdit eden ve tedavisi milyonlarca dolara mal olan bir sorun.

Gelişmiş ülkeler, antibiyotiklere direnç kazanmasından ötürü hastane enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin tedavisine yönelik ilaçlar geliştirmekten çok, bakterilerin yayılmasını önleyecek yolların bulunmasına dikkat çekiyor. Buluş, hastane enfeksiyonlarına yol açan bakterilere karşı oldukça etkili bir yapı.

Geliştirilen yapıyı, fayans üretim aşamasında denemek üzere Eczacıbaşı ile yapılan görüşmeler ise olumlu bir şekilde sonuçlandı. Eczacıbaşı ile yapılan ortak çalışmalar, buluşu insanlığa fayda sağlayacak hale geçirmek açısından da büyük önem taşıyor.

patent 001     patent syf2

 

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü