İÜ, Mühendislerini Mezun Etti

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN- Selin ŞAHİN

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreninde öğretim görevlileri tarafından öğrencilere temsili diplomaları verildi ve öğrenciler eğlenceli anlar yaşadı

 

Mezuniyet töreni müzik dinletisi ile başladı. Dinletiden sonra Mühendislik Fakültesi hakkında kısa bir film izletildi. İlk olarak öğrenciler adına konuşma yapan İnal Kaan Duygun okuduğu okulun ve hocalarının önemini vurguladı. Daha sonra konuşma yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.  Dr. Süleyman Tanyolaç öğrencilerinin mezuniyet töreninden dolayı mutluluk yaşadığını ve üniversiteyi başarıyla temsil edeceğini belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Değerli anneler ve babalar, sizler evlatlarınızı büyüttünüz, onlarla güldünüz, onlarla üzüldünüz, onlarla birlikte sınav heyecanı sürdürdünüz. Sevgili öğrenciler, bugüne gelmek elbette kolay olmadı. Çok sıkıntılar çektiniz. Fakat bunlara rağmen öğrencilik yılları hayatınızın en güzel yılları olacaktır. Hayatta bazı zorluklarla karşılaşacaksınız. Sizin için önemli olan bu güçlükler karşısında ümidinizi kesmemenizdir. İş hayatınız dışında sosyal hayatınız da olacaktır. Ancak sizler bu şekilde hayatın monotonluğundan kurtulacaksınız. Değerli anne ve babalar size şükranlarımı bildiriyorum. Fakülte personelimize, sponsorlarımıza da teşekkür ediyorum.”

 

DSC_1156

 

 

Prof. Dr. Tanyolaç’tan sonra konuşma yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu çok güzel bir film izlediklerini belirtti ve şunları kaydetti: “ Sayın Dekanımızdan rica edeceğim, İstanbul’daki bütün liselere özellikle lise son sınıflara bu filmi izletelim. Türkiye’nin en akıllı ve en zeki çocuklarının okuduğu okulu tanıtalım diye düşünüyorum. Biz insanlar oksijensiz yaşamayız fakat sizi destekleyen aileleriniz de çok önemli. Onlar olmadan yaşayamayız. Ben bugün mühendislik fakültesinden mezun olsam ilerleyen hayatımda neler yaparım diye düşündüğüm zaman muhakkak pozitif olun diyorum.  Benim hocamın bir sözü var: Hayat her zaman size tatlı şeyler vermez. Bazen limon verir siz o limondan limonata yapmayı bilin.”

 

DSC_1158

 

Mezuniyet töreninin ikinci oturumu ise Mühendislik Fakültesi hakkında tanıtım filminin izletilmesi ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Uğur Ulu’nun konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Tanyolaç ve Prof. Dr. Güloğlu’nun konuşmalarıyla devam eden törende, Mühendislik Fakültesi bölümü öğrencileri sırayla sahneye çağırıldı ve temsili diplomaları verildi. O an hem öğrencilerin hem de velilerin sevinçleri ile birlikte salonda büyük bir coşku yaşandı.

 

Ardından bütün Mühendislik Fakültesi bölümü öğrencileri sahnede yerlerini aldı ve yemin töreni gerçekleştirildi. Yemin töreninden sonra keplerini atan öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte keyifli vakit geçirdiler.

 

DSC_0308