İÜ Katkılarıyla 2. Uluslararası Türkiye- İran Dil ve Edebiyat Sempozyumu

 

 

İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 2012 Mayıs ayında gerçekleşen sempozyumun devamı olarak düzenlenen, bu yıl da Allame Talatabai Üniversitesi’nde gerçekleşecek  “2. Uluslararası Türkiye-İran Dil ve Edebiyat Sempozyumu” başladı. 

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile Allame Tabatabai Üniversitesi işbirliği ile Tahran’da 2. Uluslararası Türkiye-İran Dil ve Edebiyat Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kültür ve İslami İlişkiler Kurum başkanı Dr. Ebuzer İbrahimi Türkman, iki ülke arasındaki kültürel yakınlığın “dünyada eşine az rastlanır” olduğunu belirtti. Türkman, “İran, bilim ve kültür adamlarını Türkiye’ye her zaman bir elçi olarak göndermektedir” dedi.

 

Bir süre Türkiye’de görev yapan Türkman, iki ülke halklarının birbirlerine yakınlıklarını vurgulayarak, “Güldükleri ve ağladıkları konuların birbirine bu kadar yakın olduğu başka iki ülke dünyada az rastlanır” ifadelerini kullandı. Türkçe’de birçok Farsça kelimenin yer aldığını ifade eden Türkman, her zaman Türkiye’nin önde gelen bilim adamlarının Farsça’ya, İranlı bilim adamlarının da Türk dili ve kültürüne ilgisiz kalmadıklarını kaydetti.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs , Türkiye ve İran arasındaki ortak medeniyet ve kültür zenginliğine işaret ettikten sonra, “Her iki ülkenin insanları, biri diğerinin ülkesine gittiğinde kendini gurbette hissetmez. Bu ülkelerin insanları, birbirlerini daha yakından tanımalı, bölge ve dünyada iki büyük ülke olmaları için el ele vermelidirler” diye konuştu.

 

Değişik ülkelerden 50 akademisyenin katıldığı sempozyum 2 gün sürecek. Türkiye’den katılımcılar arasında Prof. Dr. Örs’ün yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Güzelyüz ve Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümünden Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu da bulunuyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı