İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü MBA 2. Dönem Mezunlarını Verdi

AJANS ÜNİVERSİTE

 

Ülkemizde işletmecilik alanında ilk lisansüstü eğitimini başlatan, Harvard Business School’a akredite tek Devlet Üniversitesi niteliği taşıyan İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü, altmışıncı kuruluş yıldönümünde 2014 Yönetici MBA mezunlarına diplomalarını törenle verdi.

İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü, Türkiye’ nin yönetici yetiştiren ilk eğitim kurumu olarak dikkati çekiyor. 

 

Türkiye’de işletmecilik alanında ilk kez Üniversite – İş hayatı iş birliğini gerçekleştiren, kuruluşundan bu güne kadar ülkemizin en köklü kamu kuruluşlarına ve özel şirketlere çok sayıda eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü, kuruluşunun 60. yılında farklı sektörlerde çalışan kırkın üzerinde yöneticiyi mezun etti.

 

İÜ İşletme İktisadi Enstitüsü Yönetici MBA Programı ülkemizde ilk kez iş hayatından alınmış gerçek işletmecilik sorunlarının tartışıldığı bir program olma özelliğine sahip. Programda verilen eğitimle vaka yönteminin kullanılması ve çağdaş işletmecilik bilgilerinin aktarılması hedefleniyor. Eğitimle, geleceğin yönetici adaylarının, analiz, sistematik düşünme, tartışma, başkalarının fikirlerinden yararlanma ve birlikte karar verme gibi yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Enstitü’nün kurucu hocalarından Prof. Dr. Zeyyat Hatiboğlu, “Harvard Business School’un akademik, Ford Vakfı’nın finansal katkılarıyla 1954 yılında İşletme İktisadı Enstitüsünü kurduk. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kalkınma planlarını hızlı bir şekilde hayata geçiren Türkiye’nin, o dönemlerde yönetici açığının giderilmesi ve işletmelerde iyi eğitimli ve kaliteli yöneticilere ihtiyacı vardı. Ayrıca o dönemlerde Türkiye’de ayrı bir bilim dalı olarak işletmecilik alanında eğitim veren bir kurum da yoktu. 1956 yılında işletmelerin orta kademe yöneticileri için açtığı İşletme İdaresi Programı ile faaliyete geçen İşletme İktisadı Enstitüsü, 1957’de üniversite mezunları için bir yıl süreli ilk lisansüstü programını başlatmış, 1974 yılında ise iş hayatından gelen yoğun talepler karşısında bu programın gece bölümü açılmıştır. O yıllardan bugüne tam 60 yıl geçti. Bugün İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü olanaklarını daha da çok geliştirmiştir. Akademisyenler Üniversite’nin imkanları doğrultusunda yurtdışında kendilerini geliştirmektedir. Üniversite’nin teknolojik olanakları ve vaka yöntemiyle öğrenciler, Türkiye’de ihtiyaç duydukları eğitimi yüksek kalitede alma imkanına sahipler. Ayrıca Harvard Business School’da yürütülmekte olan programın bugün birebir uygulandığını görmekten de son derece gurur duyuyorum” dedi.

 

 

Prof. Dr. Zeyyat Hatiboğlu1

 

 

 

2014 yılı Yönetici MBA mezunlarından Kalekim Yapı Marketler Satış Müdürü Ertuğ Altuneli, tüm MS ve MBA programlarının birincisi olarak öne çıktı. Programda öne çıkan diğer yönetici isimleri ise şöyle: Erman Yenigün – BSH Ev Aletleri Çamaşır Mak. Üretim Planlama Alan Yöneticisi, Kürşat Aynas – Erdemir Satış ve Pazarlama Müdürü, Hasan Erkesim – ALLMODE YKB ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi, Eren Çulcuoğlu – CNR Holding, Kurumsal İletişim Müdürü, Abdullah Yazıcılar – Akbank Bölge Müdürü, Atakan Danış – ALCON, Katarakt Birim Yöneticisi, Zekiye Sarı – Real Hipermarketler, Kategori Yöneticisi, Duygu Çevik – Garanti Bankası, Özel Bankacılık Portföy Yöneticisi, Aykut Kayalar – Alvimedica Proje Finansman Yöneticisi, Selçuk Bayer – Varinak Satış Müdürü, Didem Mermutlu – Yamato Uluslararası Avrupa Üretim Müdürü, Cemal Öztürk –  Total Oil, Segment Müdürü, Özgür Kaya – BSH, Soğutucu Geliştirme Lideri, İnanç Türkmen – OTIS, Servis Satış Mühendisi, Cezmi Baykal – YKK, Fabrika Müdürü, Cem Demirel – Alvimedica Üretim Mühendisi, Adem Cenikli – Denizbank, IK Bilgi Yönetimi ve Planlama Yönetimi, Barış Arslan – Oğuz Gümrük Müşavirliği, Genel Koordinatör, Cevza Yücel – Markafan, Finans Müdürü, Özkan Değirmenci – Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Tramer Birim yöneticisi, Serhat Çokberit – Trakya Cam San. – Ürün Sorumlusu