İÜ İletişim Fakültesi’nde ALES ve YDS İle İlgili Seminer Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe HEPİŞ

Fotoğraf – Hande HEPŞEN

Seminerin açılış konuşmasını yapan İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Başkurt, asıl amacın sınava girecek olanları cesaretlendirmek ve onlara güven kazandırmak olduğunu ifade etti.

Seminerin ilk konuğu İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. İrfan Bulut oldu. Yrd. Doç. Dr. Bulut ALES ve YDS sınavlarında okuma becerisinin test edildiğini ve buna yönelik bir çalışma süreci izlenmesi gerektiğini belirtti. Dil öğretiminin dört süreçten meydana geldiğini ve bu dört ana bileşenin; okuma, yazma, dinleme ve konuşma olduğunun altını çizen Bulut, dilbilgisi ve kelime bilgisinin de önemli olduğunu ancak daha çok bütünün algılanması gerektiğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Bulut, okuma becerisiyle ilgili olarak metni çevirmekten ziyade konuyu zihnimizde anlamlandırmanın daha iyi sonuç vereceğine dikkat çekti. Okuma becerisinin alt becerileri olduğunu,bunlardan ilkinin scanning yapma (metne önden bir bakış, metinle ilgili tahminde bulunma) diğerinin ise patterns of organization (paragrafın yapılandırılma biçimi) olduğunu ifade etti.

Programın ikinci konuğu 2008 Türkiye ALES birincisi, İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Genel Astronomi Anabilim Dalı Arş. Gör. Başar Coşkunoğlu ise ALES’te öğrencilerin karşılaşacakları sorularla ilgili önemli bilgiler verdi.