İÜ İletişim Fakültesi Öğrencilerine Ödül

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Cep Sineması Fotoğraf- Burcu BALKAN

“Hayvan hakları” konulu 13. İstanbul Kısa Filmciler Derneği Kısa Film Yarışmasına İstanbul’un kırsal beldelerinden Bolluca’da çektikleri “Kümes” isimli filmle katılan İÜ İletişim Fakültesi öğrencileri ödüle layık görüldü. Filmin Yönetmeni Ersin Sel, Görüntü Yönetmeni Tolgahan Karaoğlu ve çektikleri filmlerin görsel efekt ve kurgu işlerini yürüten Kaan Zeybek, kazandıkları ödülün kendilerini ileriye taşımak açısından kamçılayacağını belirtti. Kurgusu Özgür Deniz Barut tarafından yapılan filmin süresi 5 dakika.

Yönetmenliğini yaptığı yedi filmi bulunduğunu söyleyen Sel, ödül sayesinde bir sonraki filme daha heyecanlı başlayacaklarını belirtirken, Karaoğlu ise ilk kez ödül aldıklarını, ödülün bir sonraki film için teşvik olacağını ve motive edeceğini ifade etti.

Kümes hayvancılığının işlendiği kısa filmde kümes hayvanlarının görüntülerinin yanı sıra kümes hayvancılığı ile uğraşan kişilerle yapılan röportajlar da yer alıyor. Sel, kümes hayvancılığı yapan kişilerin işini çok severek yaptığını ve hayvanlarına çocukları gibi baktığını söyledi. Kendisi de Bolluca’da oturan Sel’in kümes hayvancılığıyla ilgilenen annesi Elmas Sel ve komşuları İsmet Kuzu da filmde yer alıyor.

11182718_10206537976789680_3160332171436724812_o

Filmin Proje Danışmanı Prof. Dr. Odabaş

Filme hazırlık süreci hakkında bilgi veren Sel ve Karaoğlu, “Okulumuzun başka üniversiteye kaptırdığı hocamız Prof. Dr. Battal Odabaş’ın Belgesel Film dersi kapsamında bir şey çekmemiz gerekiyordu. Bolluca kırsal bir yer ve kümes hayvancılığı yapılıyor. Orada çekebiliriz diye düşündük. Rahat bir ortamda çekimleri yaptık ve kurgu sürecine girdik. Yarışmaya da göndermek istedik” dedi. Filmin aslında ödev mantığıyla yapıldığını ancak konusunun uygunluğundan dolayı yarışmaya gönderdiklerini ve konu sınırlamasından dolayı yarışmaya katılmadan önce ödülü alabileceklerini tahmin ettiklerini eklediler.

Mezun olduktan sonra da kısa film çekmeye devam edeceklerini söyleyen Sel ve Karaoğlu, “Tanıtım işleri alıyoruz zaten ve devam etme planımız var. Destek olunması gerekiyor. Finansal açıdan girişimci lazım. Çalıştığımız insanlar teknik olarak çok iyiler ve ekip olarak iyi anlaşmak bu işte öncelikli” dedi.

“Sinema yönetmenin sanatıdır ki ödül de benim adıma verildi diyen” Sel, “Her karesinde emeği geçen kişilere de saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Onlara da teşekkür etmek gerekiyor” dedi.

11038112_10206537976469672_6070579213543264919_n

Hitchock ve Bergman’ı Örnek Alıyorlar

“Ustamız” diye nitelendirdikleri İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi İlkay Nişancı’dan film çekmeyi öğrenen genç sinemacılardan Sel’in sinema dünyasında örnek aldığı isim Hitchock iken, Karaoğlu’nun ise Bergman.