İÜ İletişim Fakültesi Cep Sinemasında Tango Rüzgârı

AJANS ÜNİVERSİTE – Hande Hepşen

Arjantinli yönetmen Fernando Ezequiel Solanas’ın Cannes Film Festivali’nde seyirciler tarafından en çok beğenilen ve kendisine En İyi yönetmen Ödülünü kazandıran 1988 yapımı Sur (Güney) filminin “Sinemada Öğrenci Üçlemesi” etkinliği kapsamında cep sinemasında gösterimi yapıldı. Film Arjantin sokaklarını ve dönemin yaşam şartlarını Astor Piazzolla’nın muhteşem müziği eşliğinde sürgünden eve dönüşü konu ediniyor.

11268923_10153324406493674_754315935_n

Arjantin sokakları, tango, aşk ve iç hesaplaşmalarda bezenmiş film başrol Floreal etrafında gelişiyor. Floreal beş yıllık sürgünün ardından özgürlüğe kavuştuktan sonra her şeyin değiştiğini bıraktığı hiçbir şeyin aynı kalmadığını arkadaşı El Negro’nun hayaliyle sokaklarda gezerek keşfeder. Sur, yeniden özgür olan Floreal’in geçmişi ile hesaplaşmaları, sevdikleri ile ilişkilerini gözden geçirmesi üzerine bir yeniden sorgulamadır.

Her repliği zihinde bir soru işaretine ve yüzde tebessüme yol açan keyifli film, “Ölmek yorucudur.” diyerek son buluyor. Hikâyede dans ve müziğin eşsiz birleşimi ile Sur filmi büyülü gerçeklik akımının örneklerinden biri sayılır.