İÜ İletişim Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Hande Nur OCAK, Tuğçe AYÇİN

Fotoğraf- Neslihan KALKAN, Özge KARAHAN

Toplantı, Akademik Unvanda Yükseltme Alan Öğretim Elemanlarına Rozet Takdim Töreni ile başladı.  İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu, Arş. Gör. Derya Gül Ünlü, Arş. Gör. Tansu Akdemir, Arş. Gör. Ayşe Seda Keleş, Arş. Gör. Turgay Yerlikaya, Arş. Gör. Rabia Zamur Tuncer, Arş. Gör. Mesut İris, Yrd. Doç. Dr. Ersin Turan, Doç. Dr. Nilüfer Fatma Göksu, Doç. Dr. Burcu Kaya Erdem, Doç. Dr. Hatun Boztepe, Doç. Dr. Betül Önay Doğan, Doç. Dr. Seher Er, Doç. Dr. Özgü Yolcu, Prof. Dr. Güven Büyükbaykal, Prof. Dr. Şebnem Çağlar, Prof. Dr. Ayşe Melahat Kalay, Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk, Prof. Dr. Sevim Ece Karadoğan Doruk, Prof. Dr. Rengin İskeçe,Prof. Dr. Yeşim Güçdemir ve Prof. Dr. Murat İri’ye rozet takdim etti.

DSC_1103

“Bilimsel Bilgi Üretimi ve Nitelikli Yayın Hedefindeyiz”

Rozet takdim töreninin ardından Prof. Dr. Yolcu, Genel Değerlendirme Sunumu’nu gerçekleştirdi. “Bir araştırma üniversitesi olarak TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı kararlarla bizden bazı beklentiler söz konusu” diyen Prof. Dr. Yolcu, araştırma üniversitesi olmanın gereklilikleri hakkında konuştu. Bilimsel bilgi üretimi ve nitelikli yayın hedefinde olduklarını kaydeden Prof. Dr. Yolcu, bilimsel yayın ve bu yayınların değerlerinin sıralamalarda çok önemli bir yer teşkil ettiğini belirtti. Ortak bilimsel çalışma yapma konusuna değinen Prof. Dr. Yolcu, “İşbirlikleri ile daha fazla çalışma gerçekleştirmeliyiz” dedi. Prof. Dr. Yolcu, 2017 yılı itibari ile yapılan bilimsel harcamaların yüzde yetmiş dördünün dış kaynaklı projelerden oluştuğunu vurgularken, “Bizim ekiplerimiz zaten çok güçlü. Tek yapmamız gereken onları doğru kanalize etmek” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi’nin 2017 yılında 164 patent başvurusu ile en fazla patent başvurusunda bulunan üniversite olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yolcu, “Bu çok ciddi bir kazanım. Güçlü olan potansiyelimizi doğru yönlendirmeliyiz” dedi. “Fakültemizin iletişim alanında akademisyen yetiştirecek bir misyonu var” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Yolcu, kaliteli öğrenci almak, yetiştirmek ve mezun etmek hedefiyle İletişim Fakültesi’nin yeni yapılanmasını ve geleceğe yönelik planlarını açıkladı.

DSC_1092

Öğretim Üyeleri Yurtdışı Deneyimini Anlattı

Prof. Dr. Yolcu’nun sunumunun ardından İÜ İletişim Fakültesi’ni yurt dışında temsil eden öğretim üyeleri sunumlarını gerçekleştirdi. Arş. Gör. Serkan Bulut, Almanya ve Ukrayna’da, Arş. Gör. Ahmet Faruk Çeçen İspanya’da, Arş. Gör. Derya Gül Ünlü Portekiz’de ve Arş. Gör. Nil Çokluk Cömert İrlanda’da yaşadıkları deneyimlerini aktardı.