İÜ İletişim Fakültesi 2017- 2018 Oryantasyon Programı Toplantıları’nın İlk Günü Tamamlandı

AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN, Yağmur Meltem ATİK

Fotoğraf- Halil SAÇ

İÜ İletişim Fakültesi’nin yeni kayıtlı öğrencileri için düzenlenen oryantasyon toplantılarının ilk günü tamamlandı. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program İletişim Fakültesi Tanıtım Filmi ile devam etti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren İÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ergün Yolcu, “Yoğun bir çalışma temposunun ardından İstanbul Üniversitesi’ni tercih ederek aramıza katılan öğrencilerimize teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ilk üniversitesini ve ilk iletişim fakültesini kazanmış olmanın öğrencilere çok büyük bir kazanım sağlayacağına değinen Prof. Dr. Yolcu, “Bu yıl fakültemizi tercih eden öğrencilerimizin sıralamalarında ciddi bir yükseliş var” şeklinde konuştu.

1

“Bütün Olanaklarımızı Öğrencilerimiz İçin Seferber Ediyoruz”

“Deneyimli ve yardımsever bir öğretim üyesi kadromuz var. Bu kadromuzla birlikte bütün olanaklarımızı öğrencilerimiz için seferber ediyoruz” diyen Prof. Dr. Yolcu, öğrenci ve çözüm odaklı bir anlayışa sahip olduklarının altını çizdi. Dört yılın sonunda sektöre hazır bireyler yetiştirmek için çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Yolcu, “Siz yeter ki bize danışın. Bizim bütün kapılarımız sizlere her zaman açık” diye konuştu. Prof. Dr. Yolcu, konuşmasını tamamlamasının ardından, İletişim Fakültesi’ni tanıttığı sunumunu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Yolcu’nun sunumundan sonra, Gazetecilik, Radyo Televizyon ve Sinema ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümlerine ilk sıralardan giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

2

3

5

6

“Değişime Açık ve Canlı Bir Sistemimiz Var”

Ödül töreninden sonra söz alan Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Arda, ders programları ile ilgili açıklamalarda bulundu. “İlk haftadan son haftaya kadar hangi ders işlenirse hepsinin izlencelerinin yer aldığı bir sistemimiz var” diyen Yrd. Doç. Dr. Arda, öğrenciler için derslerden yola çıkarak kendilerini donatacakları bir süreci hedeflediklerini belirtti. Değişime açık, yaşayan ve canlı bir sisteme sahip olduklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Arda, “Her bölümden ders seçebileceğiniz disiplinler arası anlayışımız sizlere büyük fayda sağlayacak” şeklinde konuştu.

7

“Kişisel Donanımınızı En İyi Şekilde Sağlamaya Çalışıyoruz”

Yrd. Doç. Dr. Arda’nın konuşmasını tamamlamasının ardından, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol, atölye bilgilendirme sunumunu yaptı. İletişim Fakültesi’nde derslere ek olarak birçok etkinlik gerçekleştirildiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akyol, “Sektörden kişilere ulaşmanız ve kişisel donanımınızı sağlamanız için çalışıyoruz” dedi. “Öğrenci kulüplerimizden özellikle Fotoğraf ve Sinema Performans Kulüplerimiz çok aktif bir görüntü sergiliyor” ifadelerini kullanan Yrd. Doç. Dr. Akyol, uygulama birimlerinde geçirilecek zamanların da öğrencilere çok büyük katkı sağlayacağını söyledi.

 8

“En Güncel Bilgileri Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edebilirsiniz”

Yrd. Doç. Dr. Akyol’dan sonra söz alan İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Türkoğlu, İstanbul Üniversitesi’nin ve İletişim Fakültesi’nin sosyal medya hesaplarını tanıttı. “Üniversitemiz hakkında en hızlı ve güncel bilgileri bu hesaplardan alabilirsiniz” diyen Yrd. Doç. Dr. Türkoğlu, öğrencilere bu sayfaları ve hesapları takip etmelerini önerdi.

 9

“Yapacağınız Okumalar İstanbul Üniversitesi Kültürünü Anlamanızı Sağlayacak”

Yrd. Doç. Dr. Türkoğlu’nun açıklamalarının ardından İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Aytekin söz aldı. İstanbul Üniversitesi kültürünü anlayabilmek için bölüm hocaları tarafından derslere ek olarak hazırlanan bir okuma listesi olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Aytekin, “Bu okumaları gerçekleştirerek hem bölümünüz için hem de genel anlamda önemli bilgilere sahip olabilirsiniz” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Aytekin, konuşmasını kısmi zamanlı çalışma konusu hakkında açıklamalarda bulunarak sürdürdü.

10

“Bulunduğunuz Üniversite Çok Kıymetli”

Oryantasyon programının ikinci kısmı, film yapımcısı Elif Dağdeviren’in sektörden iş deneyimlerini aktardığı konuşmasıyla devam etti. Açıklamalarına internet aracılığı ile sağlanan bilginin insanları yüzeysel şekilde fikir sahibi yaptığını ifade ederek başlayan Dağdeviren, “Üniversite ise sizlere derin bilgiler vermez. Bu bilgilere nasıl ulaşacağınızı kavramanızı sağlar” şeklinde konuştu. “Bulunduğunuz üniversite çok kıymetli. İstanbul Üniversitesi’nden mezun olunca uluslararası alanda da iyi bir diploma sahibi olacaksınız” diyen Dağdeviren, dizi ve film sektörüyle ilgili deneyimlerini anlattı. Dağdeviren, Amerikan dizilerinin matematiğine değinirken, Türk dizilerinin Dünya’ya satılma oranını hakkında bilgi verdi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Dağdeviren, “En büyük problemimiz dil bilmemek. Eğitimizin esnasında iyi derece İngilizce de öğrenmelisiniz” şeklinde konuştu.

11

12

DSC_0185

Oryantasyon Programı toplantılarının ilk günü Prof. Dr. Yolcu’nun Dağdeviren’e teşekkürü ve çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

13

21751875_1667676469933357_4608378807185646305_n

DSC_0128