İÜ İktisat Fakültesi Öğrencisi Siemens Opera Yarışması’nda Ödül Aldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ve tek geleneksel etkinliği olan Siemens Opera Yarışması’nda İÜ İktisat Fakültesi İşletme Bölümü Öğrencisi Murat Can Güvem mansiyon ödülü aldı.

Bu yılın birincisi Hakan Çiftçioğlu oldu. Yarışmada bu sene ikincilik ödülü yerine verilen özel ödülü Semih Aşık ve Yeliz Pelin Ceyhan, üçüncülüğü de Tolga Siner elde etti. Törende ödüllerini alan sanatçılar, sergiledikleri mini performansları ile davetlilerin de beğenisini kazandılar.

Mansiyon ödülüne layık görülen İÜ İktisat Fakültesi İşletme Bölümü Öğrencisi Güvem, 1991 yılında Ankara’da doğdu. Müzikle ilk ve orta öğrenimi sırasında ilgilenmeye başladı. 2011’de üyesi olduğu Türk müziği korolarında solist sanatçı olarak görev almaya başladı. Türk müziğine devam ettiği yıllarda Samsun’da yeni hizmete açılan Samsun Devlet Opera ve Balesi ile bu sanata olan ilgisini fark etti. Sahne aldığı bir konser sırasında sesindeki yeteneği fark eden Samsun Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Mehmet Ortaç ile şan çalışmalarına başlayan Güvem, Samsun’da 2013 senesinde katıldığı İtalyan Mezzo-Soprano Bruna Baglioni’nin ustalık sınıfında performans sergileme şansı yakaladı. Ustalık sınıfında gösterdiği performans sonucunda Baglioni tarafından İtalya’ya davet edildi.

Teknik ve repertuar çalışmalarına İtalya’da devam eden Güvem, ülkenin önemli operalarında sahne alma fırsatı buldu.

 

Kaynak: www.iyigunler.net (15 Haziran 2015)

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü