İÜ İBE Laboratuvarı ve PTE Test Merkezi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif SAATÇIOĞLU, Fırat ORMANCI

FOTOĞRAF- Betül BAL, Sümeyye YAMAN

İstanbul Üniversitesi İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı ve PTE Academic Pearson Test Merkezi’nin açılışında öncelikle Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Aydın konuşma yaptı. Laboratuvarın ve test merkezinin açılışına verdikleri önemden bahseden Aydın, “Akademik alanda dil boyutuna gelişme sağlamak için bu merkezi ve laboratuvarı açtık” dedi.

Ardından Pearson Türkiye Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü İpek Sarı, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Testin güvenilirliğinin yüzde doksan civarında olmasından ötürü duydukları gururu Paylaşan Sarı, Merkezin yeni durağının İstanbul Üniversitesi olmasındaki mutluluğunu dillendirirken, “11. Test merkezimizin İstanbul Üniversitesi gibi saygın bir kurumda açılmış olduğu için oldukça mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Açılış, Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevinç Gülseçen’in konuşmasıyla devam etti. Gülseçen, İnsan-bilgisayar etkileşimi çalışmalarının öneminden bahsetti. İstanbul Üniversitesinde bu çalışmaların 2011 yılında başladığını belirten Gülseçen, açılışını yapmaktan büyük bir gurur duyduğunu belirttiği İBE laboratuvarının açılışının gerçekleşmesinde katkısı olan yetkili ve öğrencilere teşekkür etti.

_DSC0088

Ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. İki programın da İstanbul Üniversitesi için önemini vurgulayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Akademik test merkezimiz üniversitemize değer katan bir iş birliğidir. Okulumuz Türkiye’de bir markadır. Bu itibarla bu iki faaliyet de okulumuzu temsil ediyor ve kurulan bu iki merkezin de çok faal olacağına eminim” şeklinde konuştu. Ardından konuşmasına, “Buradaki hizmetin, güvenilirlik içerisinde ve kesintisiz şekilde sürdürüleceğini bir kez daha belirtmek isterim” şeklinde son verdi.

Açılış, Pearson Türkiye Ölçme ve Değerlendirme Müdürü İpek Sarı’nın İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a plaket takdimi ile devam etti.

Test Merkezi ve İBE Laboratuvarının açılışı İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın kurdele kesmesi ile gerçekleştirildi. Ardından katılımcılar için enformatik bölümünün arka bahçesinde düzenlenen kokteyl ile açılış sona erdi.