İÜ Hukuk Fakültesi Mezunlarını Uğurladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül BAL

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, İÜHF Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İÜHF Akademik Kadrosu ve hukuk camiasından çeşitli isimlerin katılımlarıyla gerçekleştirilen mezuniyet töreni Saygı Duruşu  ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından İÜHF  Birinci Öğretim bölüm birincisi Bahadır Sancak konuşmasını yaptı. “Birçok insan büyük servetlerle hayat geçirirken çok az insan kendini bilerek yola çıkıyor. Ümidim kendimizi tanımaya daha fazla vakit ayıracağımız bir hayat kuracağımız yönündedir” şeklinde sözlerine başlayan Sancak, üniversite hayatının belki de insanın kendini yetiştirmek için bulunduğu en müstesna zaman dilimi olduğunu dile getirdi. Üniversite yıllarında arkadaşlarıyla çıkardıkları edebiyat dergisi, her hafta kendini bilmek adıyla yayın yaptıkları Radyo Hukuk ve Beyazıt Hukuk Kulübü’ne değinen Sancak, “Bugün burada sizlere yaptığı derecesiyle hitap eden bir Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak değil, isimlerini teker teker sayamadığım ve üniversite hayatımızı birlikte anlamlı kıldığımız bütün arkadaşlarımın adeta bir sözcüsü olarak hitap ediyorum”  ifadelerini kullandı.

14203018_10210159991177766_1139509893_o

İstanbul Üniversitesi’ni “Burası İstanbul, Türkiye’nin kalbi ve Beyazıt da İstanbul’un kalbi” olarak nitelendiren Sancak, üniversitenin ve bulunduğu konumun ilmi katkılarından söz etti. “İlmi geleneğimizi adli koridorlara taşıyacak yeni bir akademik bakış açısına sahip olmamız gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuşan Sancak, sözlerine ailesine ve üniversitenin değerli hocalarına teşekkür ederek bitirdi.  Bahadır Sancak’ın konuşmasının  ardından Birinci Öğretim ikincisi Fatma Küçüktuncay, Birinci Öğretim üçüncüsü Rümeysa Kurt, İkinci Öğretim birincisi Özlem Çelik, İkinci Öğretim ikincisi Afra Nur Ateş ve İkinci Öğretim üçüncüsü JiyanÇakırtekin de konuşmalarını yaptı.

Program İÜHF Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in konuşmasıyla devam etti. Sözlerine “Hayatınızdaki en önemli tercihlerden biri İstanbul Hukuku seçmekti, bundan sonra da hayatınız tercihlerle şekillenecektir” diye başlayan Prof. Dr. Sözüer, “Hukukçu iradesini başkalarına teslim etmemeli. Tercihleriniz sizin olsun ki yanlış kararlarınızla karşı karşıya geldiğinizde onlarla yüzleşebilesiniz. şeklinde devam etti. Prof. Dr. Sözüer,  “Biz bu ülkenin güzelliklerine inanıyoruz. En önemli güzelliklerimiz de öğrencilerimiz, gençlerimiz. Onlarla birlikte yeni umutların yeşereceğine  inanıyoruz. Bu yüzden biz onlara güveniyoruz. Onların yollarını daha da açmak için elimizden geleni yapmaya biz hazırız. Bizim beraberliğimiz sevgili mezunlarımızla sadece bu kapıdan çıkana kadar değil bundan sonra da devam edecek. Bizim kapımız her zaman açık” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.

Konuşmasında İstanbul Üniversitesi’nin ülkemizin en köklü üniversitesi olduğuna değinen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat İstanbul Hukuk’un derslerindeki titizlik ve ciddiyeti hiçbir zaman kaybetmediğini ifade etti.  İstanbul Üniversitesi mezunu Nobel ödüllü Aziz Sancar’dan da örnekler veren Prof. Dr. Murat “Biz çocukları ana baba kucağından aldık, devletin milletin hizmetine bırakıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından, İÜHF bünyesinde spor alanında derece ve başarılara imza atmış Kadın Basketbol Takımı, Badminton Takımı, Erkek Voleybol Takımı ve Erkek Futbol Takımı öğrencileri sahneye çağrılarak çiçek takdim edildi.
Tören mezunlara diplomalarının verilmesinin ardından meslek yemini ve kep atılmasıyla sona erdi.


14215790_10210159989697729_2015766284_o

14233305_10210159992977811_664821250_o