İÜ Futsal Erkek Takımı’ndan 6 Günde 2 Türkiye Şampiyonluğu

AJANS ÜNİVERSİTE

İlk turnuva olan Türkiye Üniversitelerarası Futsal Süper Lig müsabakaları 25 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Çorum Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 2012-2013 ve 2013-2014 sezonlarını şampiyonlukla tamamlayan İÜ Futsal Takımı, bu turnuvanın da en büyük favorisiydi. Grup maçlarında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’ni 2-1, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni 9-1 ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ni 10-7 ile geçen İÜ Futsal Takımı, lider olarak yarı finale yükseldi. Yarı finalde Ege Üniversitesi’ni 4-2 ile geçti ve finalde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile eşleşti. Daha önceki 2 şampiyonluğun finalinde de mağlup ettiği rakibini 6-1 ile geçen İÜ Futsal Takımı, 3. kez üst üste Türkiye Şampiyonluğu’nu kazandı. Bu şampiyonlukla beraber 2016 yılında Hırvatistan’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Çorum’da gelen şampiyonluğun ardından 1 gün bile istirahat etmeden Samsun’a Üni-Lig finallerine geçen İÜ Futsal Takımı, grup maçlarında Kafkas Üniversitesi’ni 10-0 , Ahi Evran Üniversitesi’ni 5-3 ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni 8-1 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde Adnan Menderes Üniversitesi’ni 4-0 geçen takım, finalde yine Muğla Sıtkı Koçman Üniversite’si ile eşleşti. Çorum’daki finalin aksine daha dirençli ve istekli bir rakip ile oynayan İÜ Futsal Takımı, karşılaşmanın son 8 dakikasına 2-0 mağlup girdi. Onur Mengi ve Erdi’nin golleri ile skoru 2-2’ye taşıyan takım uzatma dakikalarında 3-2 öne geçse de maçın bitimine 20 saniye yediği golle 3-3 berabere kaldı ve maç penaltılara gitti. Penaltılarda rakibini 3-2 geçen İstanbul Üniversitesi Süper Lig’in ardından Üniversiteler Futsal Ligi’nde de 3. kez üst üste şampiyonluk ipini göğüsledi. Bu şampiyonluklarda beraber Türkiye Üniversite Sporları Federasyonları ve Gençlik Spor Bakanlığı Tarafından yapılan toplam 6 Türkiye şampiyonasından da birincilikle ayrılan İstanbul Üniversitesi Futsal Takımı geçilmesi zor bir rekora imza attı.

İstanbul Üniversitesi Futsal ve Futbol Takımları Sorumlusu Murat Kaya, “Kırılması zor bir rekora imza attık. Bütün oyuncularımızı kutluyorum. Şimdiki hedefimiz Ağustos ayında Polonya’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda en kötü ihtimalle yarı final oynayabilmek. Bize desteklerini esirgemeyen Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı’mız Prof Dr.Hasan Alpak ve Spor Birliği Müdürümüz Yrd Doç Dr. İlker Yücesir’e çok teşekkür ederiz” dedi.

Takım Antrenörlerinden Cihan Özdemir ise, “Türkiye’de futsalın bir numarasını olduğumuzu bir kez daha kanıtladık. Şimdi gözümüzü Avrupa Şampiyonası’na çevirdik. Umarım Avrupa’dan da kupa ile döneceğiz” dedi. Takım Antrenörlerinden Şeref Aslan da  “Çok yorucu bir maratonu şampiyonluklarla tamamlamak bizim için harika oldu. Tüm oyuncularımız ı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

futsal_yesil

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü