İÜ engellileri unutmadı

AJANS ÜNİVERSİTE – Merve KOYUNCU

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Dünya Engelliler Günü’nde “Engellilerde Farkındalık ve Duyarlılık” ismiyle düzenledikleri etkinlikle, sporun engellilerin hayatındaki önemine vurgu yaptı.

DSC_1434  İÜ Beden ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne “Engellilerde Farkındalık ve    Duyarlılık” adıyla bir etkinlik düzenlendi. “Engelsiz Aktif Yaşam Sosyal Sorumluluk Dayanışma Kulübü” tarafından, İÜ Avcılar Kampüsü Prof.Dr.Turgay Atasü Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, izleyicilere sporun engellilerin hayatındaki önemi ve paralimpik oyunları hakkında bilgilendirildi. Etkinliğe, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol oyuncusu Murat Yazıcı, İÜ BESYO bedensel engelli Öğrenci İşleri Şefi Birol Şimşek, Avcılar Engelliler Koordinatörü Serdar Kulak, Milli Paralimpik Okçu Abdullah Şener gibi isimlerin yanı sıra; Sultanbeyliği Mehmet Akif Ersoy İlkögretim Okulu zihinsel engelli öğrencileri ve velileri de katıldı.

 

Gerçekleşen etkinlik kapsamında, günün anlamına vurgu yapılarak engelli kişiler için özel oyunlar ve yarışmalar düzenlendi. Farkındalık konusu kapsamında engelli olmayan katılımcılara da tekerlekli sandalye basketbolu, oturarak voleybol ve goalball engelli parkurları kurularak farkındalık oyunları oynatıldı. Ayrıca, Besyo öğrencileri tarafından hazırlanan işaret dili şarkı çalışması da davetlilerin seyrine sunuldu. Renkli görüntülere sahne olan etkinlik sonrasında ise katılımcılar plaket ile ödüllendirildi.