İÜ ‘En İyi Üniversiteler’ Listesine Girdi

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi, “Gelişmekte Olan Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler” listesinde yer aldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İngiltere’de yükseköğrenimle ilgili haftalık dergisi olan Times Higher Education (THE), “BRICS Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler” listesi ikinci kez yayımladı.

Liste başını Çin’in Pekin ve Tsinghua Üniversitesi’nin çektiği sıralamada Türkiye’den 8 üniversite bulunuyor. 8 üniversiteden biri olan İstanbul Üniversitesi, “En İyi 100 Üniversite” arasına girerek 51. sırada yer aldı. Sıralama kapsamında dünyanın gelişen 17 ekonomisi ile Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin üniversiteleri değerlendiriliyor.

THE dergisi Editörü Phil Baty, Türkiye’nin listedeki yerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye bu yıl en güçlü performans sergileyen ülkeler arasında yerini aldı. Türkiye’de son 10 yılda araştırmaya yönelik büyük harcamaların artmasının bu sıralamada etkisi olurken, üniversitelere tahsis edilen fonun paylaştırılmasındaki rekabetin yükselişe geçmesi de standartların yukarıya çekilmesine yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.