İÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinden Van’a Yardım

İÜ Eczacılık Fakültesi Sosyal Sorumluluk Birimi, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Birliği ve İstanbul Üniversitesi Türk Kızılayı Kulübü öğrencileri, “Van Üşüyor Biz Sarıyoruz” projesi dâhilinde topladıkları giyecek ve battaniyeleri, Van’daki muhtaç ailelere ulaştırdılar.

Proje kapsamında Van’a gelen öğrenciler, beraberlerinde getirdikleri yardım malzemelerini kendi elleriyle ailelere dağıttılar. Öğrenci Temsilcisi İÜ Eczacılık Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Esra Yılmaz, yardım ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Biz İstanbul’da üşüyoruz ama Van’daki aileler bizden daha fazla üşüyorlar. Bu nedenle böyle bir proje hazırladık. Van’ın hava şartlarının çok daha çetin olduğunu ve kentteki ihtiyaç sahiplerinin bizden daha fazla üşüdüklerini düşündük. Projemizi sosyal medya üzerinden de duyurduk. Böylece İstanbul dışından, hatta yurt dışından bile yardım aldık. Almanya’dan arayıp ‘Size nasıl eşya gönderebiliriz?’ diye soran oldu. Verdiğimiz adreslere kısa sürede yardımlar yağdı. Biz de Van’a gelerek bu yardımları muhtaç ailelere ulaştırdık.

 

10

 

Konteynır kentten başlayarak Van’da dolaştık. Bölgeyi iyi bilen yaşlı amcalarımızın da bize rehberlik etmesiyle ihtiyaç sahiplerini tespit ettik. Daha sonra, toplanan eşyaları, belirlediğimiz ailelerin ihtiyaçlarına göre tasnif ettik. Nüfusun fazla, yiyeceğin kıt olduğu evler gördük… Çetin hava şartlarında evlerinde üşüyen çocuklarla karşılaştık… Ev ahalisinden kimsenin çalışmadığı evlerin varlığına tanık olduk… Bizler bir nebze olsun yardım etmeye çalıştık. İnşallah çevrelerindeki insanlara karşı duyarlı daha nice insanlarımız olur ve kimse aç kalmaz, açıkta kalmaz, evinde donmaz…

Bu projemiz devam edecek. Dağıtım esnasında İl Sağlık Müdürü Doktor Bilal Acar başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü ve UMKE görevlileri bize çok yardımcı oldular. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Yardım dağıtımına katılan Van İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar ise öğrencilerin kente ulaştırdıkları yardımı müdürlük ve UMKE ekiplerinin de katılımıyla muhtaç ailelere ulaştırdıklarını, bu ailelerin sağlık konusunda yaşayacakları sorunlara da çözüm bulacaklarını belirtti.

Yardım alan Sibel Alpdağtaş, eşi tarafından terk edildiğini, 4 çocuğuyla kerpiç ve bakımsız bir evde yaşamaya çalıştığını belirterek, kendilerine yardım ulaştıran öğrencilere teşekkür etti.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü