İÜ Eczacılık Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül YÜNCÜOĞLU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını Eczacılık Bölümü Öğrenci Temsilcisi Mustafa Oğuz Yavaşça yaptı. Arkadaşlarını tebrik eden ve 5 yıl boyunca yaşadıkları süreçten bahseden Yavaşça şunları kaydetti: “Ufkumuzu genişleten, bizlere eczacı olmadan önce insan olmayı öğütleyen, bizlere verilen emeğin yaşayan timsali olan hocalarıma, okul içerisindeki eğitimin yanında etik birer sağlık danışmanı olmamız için sürekli bize destek olan, gerçekleştirmek istediğimiz her etkinlik için bize maddi manevi destek sağlayan dekanımıza, dekan yardımcımıza, fakülte sekreterimize ve tüm fakülte çalışanlarına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

IMG_2771
Mustafa Oğuz Yavaşça

İkinci konuşmacı olan İstanbul Eczacılar Üretim Dağıtım Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Rafet Şahin, üniversitelerin özgür ve demokratik olması gerektiğinin altını çizerek günümüzde eczacılık mesleğinin yaşadığı sorunlardan bahsetti. Gençliğin enerjisinin bu mesleği daha iyi noktalara taşıyacağını söyleyen Şahin, öğrencilere başarılar diledi ve mesleğe yeni adım atan öğrencilere “Hoşgeldiniz” dedi.

IMG_2784
Ecz. Rafet Şah

Öğrencilere bulundukları bölgelerdeki mesleki örgütlere katılmalarını tavsiye eden 1. Bölge İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Levent Şadi Alemdar, bu şekilde mesleki sorunların çözümünün ve dayanışmasının sağlanabileceğini vurguladı. Alemdar, konuşmasını “Hepinize yaşamınız boyunca, umutlarınız ölçüsünde yeni yarınlar diliyorum” diyerek temennileri ile bitirdi.

IMG_2788
Ecz. Levent Şadi Alemdar

İÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Oğul Araman, bu fakültenin Türkiye’nin ilk eczacılık mektebi olduğunu söyledi. “Yaşam sadece eczacılık değil, siz sağlık bilimleri içindeki bir sistemin parçasınınız. Tanrı ile yeryüzü arasındaki kararların verildiği bir mesleğin mensuplarısınız” diyerek eczacılık mesleğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ataman, “Üniversitemiz ilaç endüstrisini kucaklamış ve şuan ilaç endüstrilerinin analizlerini yapabileceği Ankara’daki Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü düzeyinde bir üniteyi de devreye sokmuştur” dedi. Prof. Dr. Ataman, “Bugün evlatlarınızın en güzel günlerinden biri, dilerim diğer günleri de böyle olsun, sizler hep sevinç gözyaşları dökün. Siz öğrencilerimizi de candan tebrik ediyorum ve aramıza hoş geldiniz diyorum” diyerek velilere ve öğrencilere temennilerini sundu.

IMG_2794
Prof. Dr. Ahmet Oğul Araman

Son konuşmayı yapan Prof. Dr. Bayram Mert Savrun, “Mezun olduğunuz üniversite, bu ülkenin en değerli ve köklü üniversitesidir. Alanında ülkemizin ve dünyanın sayılı hocalarından çok önemli dersler aldınız. Mesleğinizi dünyanın her yerinde başarıyla uygulayacak donanıma sahip oldunuz, fakat burada sadece bilginiz artmadı. Asıl ve daha önemlisi Türkiye’de başka hiçbir üniversitede bulamayacağınız yüzlerce yıllık bir geleneğin birikimini kazandınız, sizi hayatta başarıya ve mutluluğa kavuşturacak temel faktör de budur” dedi ve “Sizleri tebrik ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum, bahtınız ve yolunuz açık olsun” temennileri ile konuşmasını sonlandırdı.

IMG_2801
Prof. Dr. Bayram Mert Savrun

Bölüm birincisi Melike Çörekçi olurken ikinciler Fatma Göç ve Neslihan Alan, üçüncüler ise Çiğdem Karakaya ve Tuğçe Boran oldu. Dereceye giren öğrencilere plaketlerini İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Mert Savrun verdi. Okul birinci olan Melike Çörekçi, mezuniyet kürsüsüne adını kazıdı.

IMG_2819

IMG_2824

Öğrenciler tek tek sahneye çıkarak belgelerini aldılar ve ardından eczacılık yemini edildi. Eczacılık yemini edildikten sonra öğrenciler keplerini havaya fırlattı.

IMG_2898