İÜ Dünyanın En İyi 2 Bin Üniversitesi Sıralaması’nda İlk 500’de Yer Aldı

AJANS ÜNİVERSİTE

URAP 2015-2016 Dünya Sıralaması’nda ilk 2 bin üniversite arasında ilk 500’e giren İstanbul Üniversitesi 487. sırada yer aldı. Dünya sıralamasında ilk 2 bin üniversite arasına girme başarısını gösteren 76 Türk üniversitesi bulunuyor.

URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akademik performans göstergeleri üzerinde yaptıkları araştırmaların değişik disiplinlerden gelen 16 teknik kurul üyesinin katılımıyla sürdüğünü aktardı. Sıralamada bilimsel üretkenlik ve akademik ürünlerin kalitesine bakıldığına işaret eden Prof. Dr. Akbulut, her yıl üniversiteler arasında en fazla bilimsel makale yayınlayan 2 bin 500 üniversitenin belirlendiğini ve URAP göstergelerine göre puanlanarak sıralandığını aktardı.

Sıralamada 6 Akademik Gösterge Kullanıldı

Dünyanın ilk 2 bin üniversitesini sıralamak için 6 akademik üretkenlik göstergesi kullanıldı. Bu kapsamda üniversitelerin yaptığı bilimsel yayınlar ile uluslararası işbirliğine yönelik göstergelerin de değerlendirmeye alındığı bildirildi.

Sıralamanın verileri Thomson Reuters’ın Web of Science ve InCites veritabanları ile yükseköğrenim kurumlarının isimlerini içeren listelerden elde edildi. Yayın sayısı en yüksek 2 bin 500 yükseköğretim kurumu ilk aşamada çalışmaya dâhil edildi, veri temizleme işlemlerinden sonra ilk 2 bine giren kurumlar listeye alındı. Prof. Dr. Akbulut, üniversite sıralaması yapan her kurumun kullandığı göstergelerin diğerlerinden farklı olduğunu, bazı sıralama sistemlerinin bilimsel yayınlara ve yayın kalitesine ağırlık verirken bazılarının anket sonuçlarına ağırlık verdiğini dile getirdi. Prof. Dr. Akbulut, anket ağırlıklı sıralamalarda bir üniversitenin dünyadaki yeri hakkında sağlıklı bir karar vermenin güç olabileceğini bu nedenlerle, URAP’ın sıralamasında anketlere yer verilmediğini söyledi.

Kaynak: AA

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü