İÜ Doktora Öğrencisi Kısa Filmiyle Birincilik Ödülü Aldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Doğu Akdeniz’deki kültürel değerlerin tanıtılması amacıyla, “Kadrajımdan Doğu Akdeniz” sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Kültür ve Turizm” temalı DOĞAKA Kısa Film Yarışması’na 17 eser başvurdu. Bu eserlerden 12 tanesi final elemelerine geçmeye hak kazanarak, jüri üyelerine iletildi. 9 Temmuz Pazar günü, jüri değerlendirmeleri yapıp ilk 3’ü ve Özendirme Ödülü’nü kazanan eserler ve bu eserlerin sahiplerini açıkladı.

Jüri üyelerinin değerlendirmelerini içeren DOĞAKA Kısa Film Yarışması sonuçlarına göre İÜ RTS Ana Bilim Dalı Doktora Öğrencisi Nagihan Çakar’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yapmış olduğu “Büyükaşıklar-The Great Lovers” adlı kısa filmi birincilik ödülüne layık görüldü. Söz konusu kısa film, Anadolu kültür miraslarından birisi olan “kozadan ipek çekimini” beş kuşaktır Hatay’da geleneksel imkânlarla sürdürmekte olan Hasan Büyükaşık’ın öyküsünü anlatıyor.

Yarışmada, İkincilik ödülünü Ahmet Bikiç’in yönettiği “Koro” filmi, üçüncülük ödülünü FerzanÖzyaşar’ın yönettiği “Süveydiye’nin Çiçekleri” filmleri alırken özendirme ödülünü ise Mert Gökalp, “İrme” adlı filmiyle aldı.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında Prof. Dr. Semir Arslanyürek, oyuncu Mehmet Çevik, oyuncu Mete Horozoğlu, yönetmen Ömür Atay, gazeteci Abdullah Gizlice, oyuncu Dolunay Soysert ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Varlıklar ve Müzeler Eski Genel Müdürü Kenan Yurttagül yer aldı.

A226

Büyükaşıklar Ödüllerine Yenisini Ekledi

2011 yılında çekilen 19 dakikalık “Büyükaşıklar” daha önce 2. Altın Kepenk (2012), 2. Özel Temalı Kısa Film (2011) yarışmalarında birincilik ödülü; 2. Manisa Altın Üzüm Kısa Film Festivali (2011)’de üçüncülük ödülü, Boston 16. Türk Festivali’nde(2011) düzenlenen Kısa Film Festivali’nde Özel Mansiyon Ödülü ve 2. Dağ Filmleri Festivali’nde (2012) Jüri Özel Ödülü almıştı.

“DOĞAKA Kısa Film Yarışması Gala Gecesi ve Ödül Töreni”, 22 Temmuz 2015 Çarşamba Günü 18.00-22.00 saatleri arasında Antakya Savon Oteli’nde gerçekleştirilen törende, birincilik ödülü alan eser sahibine 5.000 TL, İkincilik ödülü alan eser sahibine 3.000 TL, Üçüncülük ödülü alan eser sahibine olan esere 2.000 TL ve Özendirme ödülü alan esere ise 1.000 TL verildi.

“Büyükaşıklar” Künye

Yönetmen: Nagihan Çakar, Yapımcı: Göktuğ Özmen, Müzik: Cahit Berkay, Görüntü Yönetmeni-Kurgu: Ahmet Bikiç, Sanat Yönetmeni: Damla Demircioğlu, Yönetmen Yardımcısı: A. Uğuraydın, Kamera Asistanı: Abdurrahman Hızlı, Yapım Asistanı: Enes Özmen, Danışman: Ertuğrul Karslıoğlu.

dogaka

 

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü