İÜ Diş Hekimliği Fakültesinin Coşku Dolu Mezuniyeti Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN, Caner ERDOĞAN

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Diş Hekimliği Fakültesi 2015-2016 Eğitim- Öğretim yılı birincisi Gülnaz Pala, Gazi Üniversitesi’nde başlayan eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi’nde devam etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

DSC_0055

Pala, “Bu 5 yıllık eğitim hayatımız çok mutlu geçtiği söyleyemeyeceğim. Bu serüven çok çetrefilli, zorluklarla dolu geçti. Diş hekimliği gibi teknolojik gelişmelere ayak uydurması zorunlu olan bir meslektir. Ancak biz eğitim sürecimiz boyunca bu gelişmelerden çok geri bırakıldık. Yetkililere bildirdiğimizde ise bize verilen vaatler olarak kaldı. Bu teknolojik gelişmeler gelecek nesiller için bir zorunluluktur. Bu soruna bir çare bulunması ve vaat olarak kalmamasını temenni ediyorum” dedi.

“Yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen eğitimimize yardımcı olan hocalarıma teşekkür ederim” diyen Pala sözlerine şu şekilde de sona erdirdi, “Yaklaşık 200 kişilik kadromuzla mezun oluyoruz. Her türlü zorluğa rağmen daima dimdik yolumuza devam edeceğiz. Bizi bu günlere getiren ailelerimize ve hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum”.

DSC_0064

Pala’nın ardından konuşan İstanbul Diş Hekimleri Odası Prof. Dr. Turhan Atalay, diş hekimliğinin çok zor bir meslek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Atalay, “Tüm mezun olan öğrencileri İstanbul Üniversitesi gibi bir üniversiteden ve bu üniversitenin diş hekimliği gibi önemli bir bölümünden mezun olduğunuz için hepinizi canı gönülden kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, “Hepinizden bu günü doyasıya yaşamanızı istiyorum. Çok zor bir eğitimi gerçekleştiren sizleri tebrik ediyorum” dedi.

DSC_0066

Aziz Sancar Bilim’in Gelişmesi İçin Büyük Bir Adımdır

İstanbul Üniversiteli olmanın ayrıcalık olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Yücel, “Bu söz size çok tanıdık gelebilir ancak bu sözü en son Nobel ödüllü Aziz Sancar söyledi ve yayınladığı ilk demecinde de ödülünü Atatürk’e ithaf etti. Bu ülkemiz için bilimin gelişmesinde büyük bir adımdır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yücel, tüm öğrencilere yaşam boyu öğrenme kavramını hayatlarından çıkartmamaları tavsiyesinde bulundu.

DSC_0074

İÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsüm Ak, “Ülkemizin ilk diş hekimliği fakülte olup 108. Yılında da kıymetli mezunlar vermeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Fatih Belediye Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mezunu Mustafa Demir, İstanbul Üniversitesi’nden eşi ile birlikte mezun olmanın gururu ile mezuniyet töreninde bulunmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

DSC_0075

Demir, “Aynı zamanda burada kızımın da mezun olmasından mutluluk duyuyorum. Burada bulunan tüm anne babalar olarak çocuklarımızın en iyi üniversitelerden birinden mezun olmasının gururunu yaşıyoruz. Bir anne baba olarak bundan daha fazla gurur duyulacak bir şey yoktur” dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, “İnsan insanın kurdudur derler ama insanın kurdu olmayan sadece insanın ailesidir. Aileleriniz sizi bizlere emanet etti ve bizde bu emanetleri artık vatana millete hizmet etmek için teslim ediyorum” şeklinde konuştu.

DSC_0080

Bir öğrencinin hocasını hatırlamasının en gurur verici şey olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bir öğrenci hocasının yanına geldiğinde kendini tanıtmaya çalışır ancak hocası onu hatırlamayabilir. Ancak şunu bilin ki biz sizleri hatırlamasak da her zaman sizlerle gurur duyuyoruz”.

Prof. Dr. Murat’ın konuşmasının ardından diploma töreni başladı. Fakülte birincisi Gülnaz Pala,  Fakülte ikincisi Yüksel Pişkin ve fakülte üçüncüsü Kübra Bozacı’ya çeşitli öğretim görevlileri tarafından diploma belgeleri ve armağanları verildi.

DSC_0105
Tüm öğrencilerin diplomalarının takdiminin ardından meslek yemini edildi ve kepler atılmasının ardında tören sona erdi.