İÜ‘de Yurt Dışı Eğitim Programı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Neslihan KALKAN

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinlikte Erasmus, Avrupa Gönüllü Hizmeti Interrail, Work &Travel gibi yurt dışı programları tanıtıldı. Yurt dışı programlarıyla ilgili çeşitli bilgiler aktarılmak amacıyla toplanılan programın açılış konuşmasını 2017 yılının koordinatörü Nilay Saray gerçekleştirdi. “Ekip arkadaşlarımızla toplanıp proje üretmeye çalıştığımız zaman ana fikrimiz bizim içi her zaman fayda sağladı” diyen Saray, “Öğrencilerin yurt dışı eğitimi hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Saray, yurt dışına çıkmanın insanların hayalleri arasında yer aldığını ve öğrencilik dönemlerinin bu hayalleri gerçekleştirmek için en önemli dönemlerden biri olduğunu söylerken, yurt dışı tecrübelerinin kişiye birçok katkısının bulunacağını da sözlerine ekledi. İÜ Liderler Kulübü olarak yurt dışı hakkındaki tüm bilgileri öğrencilere aktaracaklarını ifade eden Saray, bunun için etkinliklerinde 7 ayrı programa yer verdiklerini bildirdi.

 “Erasmus Öğrenciler İçin Çok Güzel Bir Fırsat”

Program 2016- 2017 Giden Öğrenci Sorumlusu Mesut Yiğit’in Erasmus hakkında ki sunumuyla devam etti. Yiğit, sözlerine Erasmus’a başvuru aşamalarından bahsederek başladı.  Erasmus yapmak isteyen lisans öğrencilerinin not ortalamalarının 2.20 olması gerektiğini söyleyen Yiğit, “Üniversitenin yaptığı sınavdan da 55 ve üstü bir not alınması gerekir” ifadelerini kullandı. Erasmus’un öğrenciler için güzel bir fırsat olduğunu da belirten Yiğit, bu durumun dile güzel bir katkısı olacağından bahsetti. Yiğit, “Türkiye’de konuşmak sıkıntı. Öğrenci bir dönem gittiği yabancı ülkede güzel pratikler kazanarak geri dönüyor” dedi. Erasmus sürecinde öğrencilere düşen rolün öneminden bahseden Yiğit, öğrencilerin koordinatörleriyle sıkı bir iletişim içerisinde olmalarının önemine değindi.

_DSC0059

Erasmus hakkında verilen bilgilerin ardından sözü Türk Toplum Gönüllüleri Vakfı Kordinatörü Ekin İlke Keleşoğlu aldı. Keleşoğlu, Avrupa gönüllü hizmeti ile ilgili bilgilerini katılımcılara aktardı. Etkinliğin ilerleyen dakikalarında diğer yurt dışı programlarının da tanıtımı yapıldı.Program, katılımcıların Erasmus, Avrupa Gönüllü Hizmeti, Interrail gibi alanlarla ilgili yapılan çekilişlere katılmasının ardından son buldu.

_DSC0066