İÜ’ de İktisat Günleri

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif AVCI

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti tarafından, 38. İktisatçılar Haftası sebebiyle düzenlenen Türkiye‘de İktisat ve Siyaset “Büyüme, Bölüşüm ve Demokrasi” konulu toplantılar dizisinin sonuncusu dün gerçekleştirildi.

 

İstanbul Üniversitesi Kongre Ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen dizinin son günü, Prof. Dr. Turan Yazgan anısına Türkiye’de Muhafazakârlık Muhalefet ve Demokrasi adı altında düzenlendi.

DSC_0922

 

Etkinlik Prof. Dr. Taner Timur’un açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasına muhafazakârlık teriminin analizi ile başlayan Prof. Dr. Timur, maddi değerler üzerinden oluşan muhafazakârlığın manevi değerleri korumaya yönelik toplumsal dönüşümünden bahsetti. Prof. Dr. Timur, tarihsel süreçte liderlerin muhafazakârlık tutumunu yorumlarken, bu tutumun sebep olduğu siyasi olaylara da değindi. Prof. Dr. Timur konuşmasına Türkiye’deki değer yargılarının muhafazakârlığa bakışına getirdiği yorumlarla son verdi.

 

Prof. Dr. Timur’un konuşmasının ardından, etkinlik “Türkiye’de Muhafazakârlık Muhalefet ve Demokrasi” başlıklı panelle devam etti. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Nihal Tuncer’in yaptığı panelde, Dr. Orhan Gazi Ertekin, Yrd. Doç. Dr. Hakan Güneş, Prof. Dr. İsmail Kara ve Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay konuşmacı olarak yer aldı.

 

İki oturumda gerçekleştirilen panelin ilk oturumunda konuya genel bir giriş yapılırken, ikinci oturumda katılımcıların soruları yanıtlandı.