İÜ Coimbra Group 2014 Yıllık Konferansı’na ve Genel Kurulu’na Katıldı

 

 

 

 

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet başkanlığındaki İstanbul Üniversitesi Heyeti, Groningen Üniversitesi ev sahipliğinde 10-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Coimbra Group 2014 Yıllık Konferansına ve Genel Kuruluna katıldı.

 

400. yıldönümünü kutlayan Groningen Üniversitesi, Coimbra Group 2014 yıllık konferansının ana temasını “21. Yüzyıldaki Üniversiteler: Sonsuzluğa” olarak belirledi.

Üç gün boyunca Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen birçok üniversite temsilcisi konferanslar, görüşmeler, çalışmalar, tartışmalar ışığında birlikte gerçekleştirilebilecek projeler üzerinde durdu ve Avrupa yükseköğrenim politikalarını masaya yatırdı.

Coimbra Group Üyeleri Task Force Toplantılarında  “Avrupa Komşuluğu”, “ACP–Ülkeleri”, “Latin Amerika”, “Kültür, Sanat ve Hümanite”,  “İstihdam ve Kariyer Rehberliği”, “Eğitim, Eğitim ve Hareketlilik”, “Doktora Çalışmaları ve Araştırma”, “e–Öğrenme” başlıklarında bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

 

 

IMG_7856

 

 

 

Task Force Atölyelerinde ise “Genel Bağlantıları–MOOC’s ve Sanal Değişim 21 Yüzyılda Nasıl Öğretilir ve Öğrenilir”, “Brezilya ile düşünme, “İşe Alım Politikaların Araştırmaları”, “Coimbra Group Khartoum (Sudan) Kış Okulu”, “ Avrupa Eğitim Yapıları Ayarlama”, “Erasmus: Yeni Projeler İçin Seçenekler (KA1 ve KA 2)” başlıkları altın fikir alış-verişinde bulunuldu, çeşitli çalışmalar yapıldı.

Coimbra Group 2014 Yıllık Konferansı’na ve Genel Kurulu’na İstanbul Üniversitesi’ni temsilen İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet Başkanlığında şu isimler katıldı: İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, Uluslararası Akademik İlişkilerden Sorumlu İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan, Uluslararası Akademik İlişkiler Kurul Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, Rektör Basın Danışmanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu, Uluslararası Akademik İlişkiler Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Serhat Pabuccuoğlu, Prof. Dr. Erbuğ Keskin,  Doç. Dr. Aygül Günaltay Şahinalp, Doç. Dr. Eyüp Sarıtaş ve Prof. Dr. Levent Mehmet Ertuğrul, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ağır, Şenay Kara, Emine Sekür, Prof. Dr. Nazlı Arda, Yrd. Doç. Dr. Elif İnce, Hakan Güneş, Gamze Sart, İlkay Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Johanna Alkan Olsson, Meral Ağır.

Coimbra Group 2015 Yıllık Konferans ve Genel Kurulu, İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak.

 

 

 

IMG_7645  IMG_7798

 

 

 

Groningen Üniversitesi Hakkında

 

Hollanda’nın kuzeyinde bulunan Groningen Üniversitesi 1614’te kurulmuştur. Akademik ve siyasi bir otoritenin dışında halk tarafından kurulan üniversite bölge ile güçlü bağlara sahiptir.

Dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında yer alan Groningen Üniversitesi, Hollanda’daki en büyük üniversitedir.  Bugün 30000 öğrenci, 6500 personel ve 100.000’in üzerinde mezunu vardır. Groningen Üniversitesi on fakülteye sahiptir.

 

 

 

IMG_7740

 

IMG_7834

 

IMG_7737

 

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü