İÜ Çocuk Üniversitesi Öğrencileri Robot “Rob” ile Tanıştı

AJANS ÜNİVERSİTE

Üstün zekâlı çocuklara, denge ve dans gösterisi yapan Rob’un derslerde aktif bir şekilde kullanılması için çalışmalar sürüyor.

İÜ Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, robotik çalışmalarına ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu: “Çalışmalarımız Yrd. Doç. Dr. Yavuz Yaman ve Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Oğurlu ile birlikte iki yıldır sürüyor. Otizmli çocuklara yeni kavramlar, yönerge takibi, şarkı söyleme ve dans etmeyi öğretiyoruz.”

Yrd. Doç. Dr. Şişman, çalışmaların devam ettiğini ve robotlar aracılığıyla çocuklara yabancı dil öğretilmeye de başlandığını söyledi. Bu proje için İÜ HAYEF Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Cincioğlu, Yrd. Doç. Dr. İrfan Bulut ve Dr. Devrim Günay’ın birlikte çalıştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Şişman, “İÜ HAYEF çatısı altında bir laboratuvar kurduk. Ama bütün üniversite öğrencilerine ihtiyacımız olacak. Onunla ilgili de çalışmaları başlattık. İstanbul Üniversitesi artık robotikle ilgili çalışmalara imza atıyor olacak.” diyerek hedeflerinden bahsetti.

Haber: Deniz YILMAN