İÜ Çeviristan Buluşmaları 1 Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif SAATÇIOĞLU

14-15 Aralık tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Çeviribilim Bölümünün ev sahipliğini yaptığı toplantı Edebiyat Fakültesi Kurul Odasında Fakülte Dekanı Prof.  Dr. Mustafa Özkan’ın konuşması ile başladı. Birinci oturumun başkanı, Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Necdet Neydim’in yayıncılık dünyasının etkili isimlerini İÜ ile buluşturmayı isteyerek planladıklarını belirttiği Çeviristan Buluşmalarının birincisi Kenan Kocatürk ve Fahri Aral’ın konuşmaları ile devam etti.
12367012_10153818190608817_701210512_n

İstanbul Üniversitesinden mezun olup halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni olan Fahri Aral, Yayıncılık dünyasının tarihinden bahsetti. Türk tarihinde yayıncılığın yeri ve yıllar içerisindeki değişimini konuşan Aral, bilinen anlamda yayıncılık başlayana kadar geçen süreç ve bu süreç sırasında ortaya çıkan eserlerin şimdiyi anlamadaki önemine vurgu yaptı.
Fahri Aral’ın ardından konuşmasına başlayan Literatür Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Kenan Kocatürk ise yayıncılıktaki gelişmeler ve akademik yayıncılığın yayın dünyasındaki yeri hakkında konuştu.
Yayıncılık ve Çeviri başlığı altında yayın ve çeviri dünyasının önemli isimlerini bir araya toplayan Çeviristan Buluşmaları 15 Aralık’ta da İÜ Edebiyat Fakültesi Kurul Odasında oturumlarına devam edecek.