İÜ CTF Fotoğrafçılık Kulübü’nün Kadrajından “Edremit”

AJANS ÜNİVERSİTE

Balıkesir’in gözde ilçesi Edremit’in güzelliklerini fotoğraflamak üzere bölgeye gelen İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fotoğrafçılık Kulübü öğrencileri, çekimlerini ilçe merkezi, Kazdağları ve zeytin üzerine yoğunlaştırdılar.

Sosyal medya üzerinden Belediye Başkanı Kamil Saka’ya ulaşan öğrenciler Başkan Saka’nın daveti üzerine 12 Şubat 2015 günü Edremit’e doğru yola çıktılar. 13 Şubat 2014 günü ilk olarak Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’yı ziyaret eden Fotoğrafçılık Kulübü öğrencileri, Başkan Saka’ya verdiği destek için teşekkür ederek, Edremit’te üç gün boyunca kentin tarihi ve doğal güzelliklerini çekeceklerini ve bu fotoğraflara yılsonu sergilerinde yer vermek istediklerini söylediler.

Öğrencilere Edremit ilçesi hakkında bilgi veren Edremit Belediye Başkanı Saka: “Sizin gibi öğrencilerimizi ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Geleceğimiz olarak gördüğümüz siz sevgili gençlerimize her zaman destek olmaya çalışacağız. Ancak sizlerin de çok çalışıp ulusumuza yararlı bireyler olarak hayata atılmanızı istiyorum” dedi. Öğrenciler adına İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Onur Merzifonlu, Başkan Saka’ya ziyaret anısına plaket verirken, Başkan Saka da öğrencilere kentin tanıtıcı dokümanları ve Antandros Antik kentini simgeleyen resimlerin bulunduğu kupalardan hediye etti.

İlk gün Kaz Dağları’nın 800 rakımlı zirvesine kadar çıkan öğrenciler, dağcılık ve fotoğrafçılık ile ilgilenen Atatürk Mahallesi Muhtarı İrfan Kolçak ve İHA muhabiri Emrah Elmas eşliğinde dağ ve kar manzaralarını fotoğrafladılar. Öğrenciler, ziyaretlerinin ikinci gününü Altınoluk beldesine ayırdılar. Medeniyetin ve Roma’nın başlangıcı sayılabilecek 2500 yıla yakın tarihi bulunan, yaklaşık 12 yıldır Ege Üniversitesi tarafından yeryüzüne çıkarılmaya çalışılan Antandros Antik Kenti’ni ve nekropolünü gezen kulüp üyesi öğrenciler, Belediye’nin sosyal medya sorumlusu Okay Önder ve Antandros Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Cömert rehberliğinde Altınoluk Köyü’ne ulaşıp  bu köyü ve orda bulunan aynı zamanda derneğin merkezi olan tarihi konağı ziyaret ettiler.

15 Şubat günü ise yine İrfan Kolçak eşliğinde Edremit merkezindeki eski evleri ve parkları gezdikten sonra Adatepe köyünü ziyaret eden öğrenciler, orada yerel yemeklerin tadına baktıktan sonra tekrar ve daha uzun süre ayırarak köyü gezdiler.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Onur Merzifonlu tıp fakültesi gibi zorlu bir eğitimin stresini fotoğraf çekerek attıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fotoğrafçılık Kulübü, amatör ruhla profesyonel işler çıkarmaya çalışan ve tamamıyla üyelerin gönüllülük esasıyla yürüttüğü bir kulüp. Dolayısıyla maddi anlamda büyük sıkıntılar çekiyoruz. Bu noktada ise Edremit Belediyesi gibi bize çok yardımcı olan belediyeler sayesinde gezebiliyoruz. Bu gezi ve önceki büyük gezilerimizde yerel medyada yer alarak fakülte ve üniversitemizi iyi şekilde temsil ettiğimizi düşünüyoruz.”

Üç gün boyunca ilçede kalan öğrenciler 15 Şubat 2015 gecesi İstanbul’a dönerek İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünden evlerine gitmek üzere ayrıldılar.

İÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü