İÜ Botanik Bölümü Sergisi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Fırat Ormancı

Serginin açılışındaki sunumda Croctus (Safran) adlı bitki üzerine yaptığı çalışmaların 20 yılı aştığını belirten Doç. Dr. Erol: “Profil ayırma Croctus’ta önemli detaydır. Croctus soğanlı bir bitkidir. Biz Croctus’un sistematikliği üzerine çalışıyoruz” dedi.

DSC_0070

Konuşmasının devamına bitkiler hakkında çalışmalar yapan bilim adamlarından örnekler veren Doç. Dr. Erol: “Bitkileri sınıflandırmak kolay değil. Yapraklarına ve renklerine göre sınıflandırma yapılabilir. Croctus’ta yapraklar oldukça önemlidir” ifadelerinde bulundu.
Doç. Dr. Erol, etkinliğin devamında bitkilerde cins monografisi ve sınıflandırmanın önemine değindi. Türkiye’de yaptığı çalışmaları anlatan Doç. Dr. Erol: “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalışmalar yaptık. Şanlıurfa ve Mardin’de pek çok incelemeler yaptık. Çalışmaların yapıldığı yer volkanik bir arazide. Türlerin sayısının artması ayrım yapılmasını zorlaştırıyor. Güneybatı Anadolu’da ve Tunceli’deki bitki türlerindeki benzerlik zorluk yaratan bir etken” diyerek konuşmasını tamamladı.

Etkinlik sorulan soruların cevaplanması ve sergi ziyaretinin ardından son buldu.