İÜ Bisiklet Kulübü Sporcuları Kıbrıs’ta Beş Derece Aldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Esra MUTLU

Kuzey Kıbrıs’ta 19 Şubat’ta düzenlenen Gran Fondo’da 10 kişilik bir ekiple yarışan İÜ Bisiklet Kulübü Yol Yarış Takımı sporcularının tamamı 20, 55 ve 90 km’den oluşan parkurları başarıyla tamamladı. 20 km’lik parkurda elit kadınlarda Ayşenur Babuççu birinci, elit erkeklerde Mevlüt Ünal ikinci oldu. 55 km’de ise Özge Seçkin birinci, Aybüke Köksal ikinci, Feyza Keskin üçüncülük elde etti.

55 km’de birincilik kazanan ve aynı zamanda İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümü öğrencisi olan Özge Seçkin, kazandığı birinciliğin büyük motivasyon sağladığını belirterek “Birincilik beni çok olumlu etkiledi. Daha önce derece alamasam da katıldığım yarışlar olmuştu. Hiçbir yarışa kesin derece alırım diye başlamıyorum. Burada kulüp olarak beş dereceyle dönmek çok sevindirici oldu” şeklinde konuştu. Seçkin, yarışlara katılma konusunda İstanbul Üniversitesi’nin hem maddi anlamda hem moral ve motivasyon anlamında desteği olduğunu ekledi.

Şehir bisikletiyle eğlence amaçlı olarak bisiklet süren ardından yol yarış bisikletiyle tanışan Seçkin, spor olarak bisiklet ile ilgilenmeye başladığını anlattı. Daha önce bireysel olarak katıldığı yarışlardan da çeşitli dereceler elde eden Seçkin, ilk olarak 2016 yılında Bursa’da düzenlenen yarışta üçüncülük kazandı. Seçkin, yine 2016’da katıldığı ikinci yarışı Marmara Gran Fondo’da üçüncülük kazandı. Bireysel olarak katıldığı yarışların ardından İÜ Bisiklet Kulübü olarak oluşturdukları Yol Yarış Takımı ile de yarışlara katılan Seçkin, Çeşme’de düzenlenen yarışa kulüp sporcuları ile beraber katıldı ve burada da ikincilik kazandı.

Bisikletin toplum içerisinde spor olarak görülmediğini ve toplumda bu yönde bir bilinç oluşturulması gerektiğini belirten Seçkin, “Bisiklet spor olarak görülmüyor. Yarışlara katılana kadar aileme, arkadaşlarıma anlatamadım. İnsanlar yarış olduğunu bilmiyorlar. Aslında federasyona bağlı lisanslı sporcuyuz. Trafikte zor anlar yaşıyoruz, kaza yaptığımız da oluyor. Kulüp olarak elimizden geldiğince şehir içi turlar düzenlemeye çalışıyoruz. İnsanlar bisikleti ne kadar çok görürlerse o kadar çok bunun bir çocuk oyuncağı değil, yarışılabilecek bir araç olduğunu görürler diye düşünüyoruz” dedi.