İÜ Avcılar Yerleşkesi’nde “Sonbaharda Açan Çiçekler’’ Sergisi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

1-5 Aralık arası gezilebilecek sergide Çiçek resimlerinden oluşan 10 resim yer alıyor. Aslında 15 kişiden oluşan Resimci Kızlar Sanat Grubu’ndan İÜ’deki sergiye Sibel Kuz, Çiğdem Uslu, Mine Tutuk, Nursen Sayın, Yasemin Temizel, Esin Kotiloğlu ve Aynur Koç katıldı.
Resimci Kızlar Sanat Grubu, 2007 yılında Florya İsmek’te resim kursu almak isteyen emekli ve ev hanımı kadınlar tarafından kuruldu. O günden bu yana aralarında sıkı bir dostluk bağı oluşturan yaptığı resimlerle birçok sergiye katıldı. Bu sergilerden biri de Yunus Emre Kültür Merkezinde 14 Ekim’de açtıkları sergiydi. Bu sergide İÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi ve İÜ Güzel Sanatlar Kulübü Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Süreyya Oskay ile tanıştılar. Sergiyi ziyaret eden Yrd. Doç. Dr. Süreyya Oskay sergiden çok etkilendi ve Resimci Kızlar Sanat Grubu’na bu sergiyi İÜ’de de açmalarını teklif etti. Yrd. Doç. Dr. Süreyya Oskay o günkü duygularını şöyle ifade ediyor ‘‘Sergiyi gezerken bambaşka bir dünya, çiçek bahçesi içinde buldum kendimi. Öyle güzel bir çiçek bahçesiydi ki o güzel çiçekleri üniversiteme getirip burada sergilemek istedim. Bunun için Resimci Kızlar Sanat Grubu’na bu resimlerinizi İÜ’de sergilemek ister misiniz dedim onlarda heyecanla bu teklifimi kabul ettiler.’’

DSC_9121

Grup üyeleri sosyalleşmek ve çocukluktan beri geliştirmek istedikleri resim yetileri için resim kurslarına katıldıklarını ve burada kendileri gibi kadınlarla tanışıp eşsiz bir arkadaşlık kurduklarını ifade ettiler. Onlara göre hayat iki kısımdan oluşuyor biri resimden önce diğeri resimden sonra. Resimden öncesinde en büyük meşguliyeti çocukları iken resimle tanıştıktan sonra şimdi en büyük meşguliyetleri resim oldu. Ayrıca kurdukları kuvvetli arkadaşlık sayesinde birçok zorluğu birlikte atlattıklarını ve yepyeni bir yaşam tarzına kavuştuklarını söylüyorlar. Tabi bu durum eşlerini biraz rahatsız ediyor.

DSC_9114